Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha të shtunën se i kishte kërkuar presidentit Vladimir Putin që Rusia të qëndrojë mënjanë në Siri dhe ta linte Turqinë të luftojë vetëm forcat e qeverisë siriane, pasi 34 ushtarë turq u vranë këtë javë.

Por forcat e qeverisë siriane, të mbështetur nga fuqia ajrore ruse, vazhduan sulmet ajrore në provincën veriperëndimore të Idlib, duke sulmuar qytetin strategjik Saraqeb, i cili ndodhet në një rrugë të rëndësishme në Siri.

Turqia, e cila ka dërguar forca në Idlib, gjithashtu goditi, duke vrarë 26 trupa pro-Damaskut rreth Idlibit dhe fshatit Alepo dhe rebelët e mbështetur nga Turqia thanë që ata kishin ri-marrë gjashtë qytete dhe fshatra në jug të Idlib, transmeton Telegrafi.

Me diplomacinë e sponsorizuar nga Ankaraja dhe Moska për të lehtësuar tensionet në tatime, Turqia i është afruar më shumë se kurrë konfrontimit me Rusinë në fushën e betejës në Siri.

Duke folur në Stamboll, Erdogan tha se i kishte thënë Putinit në një telefonatë që të qëndrojë mënjanë dhe t’i lejojë Turqisë “të bëjë atë që është e nevojshme” me qeverinë siriane. Ai tha se Turqia nuk ka ndërmend të largohej nga Siria tani për tani.

“Ne shkuam atje sepse ne ishim të ftuar nga njerëzit e Sirisë. Ne nuk kemi ndërmend të largohemi para se populli i Sirisë të thotë: ‘Mirë, kjo është bërë'”, shtoi Erdogan.

Tre raunde bisedimesh midis Rusisë dhe Turqisë nuk arritën të japin armëpushim, por Kremlin tha të shtunën se Putin dhe Erdogan do të diskutonin të gjitha aspektet e konfliktit sirian në bisedimet e planifikuara në Moskë.

Nuk përcakton asnjë datë por zyrtarët nga të dy palët thonë se bisedimet do të bëhen në 5 ose 6 mars.

Pas një takimi me sekretarin e shtetit të SHBA Mike Pompeo, Cavusoglu tha gjithashtu se Turqia dëshironte që Shtetet e Bashkuara të dërgonin sistemet e raketave Patriot si mbështetje në Idlib. Ankaraja më parë e kishte shprehur kërkesën, duke thënë se ajo përballet me kërcënime të raketave ajrore në rajon. /Telegrafi/