LAJMI I FUNDIT:

Emërimi i emisarit të katërt për Ballkanin Perëndimor, Maliqi: Janë mbështetje për Lajçakun, si zëra të shteteve që gëzojnë respekt

Emërimi i emisarit të katërt për Ballkanin Perëndimor, Maliqi: Janë mbështetje për Lajçakun, si zëra të shteteve që gëzojnë respekt

Qeveria gjermane ka emëruar politikanin Manuel Sarrazin, si të dërguari special të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor.

Reklama

Tashmë  për Ballkanin Perëndimor janë emëruar katër emisarë nga vende të fuqishme botërore dhe BE-ja.

Gabriel Escobar i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Miroslav Lajçak nga Bashkimi Evropian, Sir Stuart Peach i Britanisë së Madhe dhe së fundi Manuel Sarrazin i emëruar nga Gjermania janë katër përfaqësuesit special për Ballkanin Perëndimor.

Njohësi i çështjeve ndërkombëtare, Agon Maliqi ka deklaruar se emisarët e kanë një rol politik mbështetës për të dërguarin e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.


“Unë mendoj se të gjithë emisarët, sidomos ky i Gjermanisë, por edhe Escobar nga SHBA, e kanë një rol politik, mbështetës për Lajçakun. Besoj se e kanë kuptuar se Lajçak si figurë nuk ka peshë të madhe politike, por edhe BE-ja si e tillë në Kosovë sidomos i ka humbur kredibiliteti dhe pesha dhe këta emisarët në njëfarë forme vijnë si zëra të shteteve që gëzojnë pak më shumë respekt”, theksoi Maliqi.

Po ashtu, Maliqi theksoi se konflikti Rusi-Ukrainë do të ndikojë tërthorazi edhe në Kosovë.

“Ndikime të tërthorta në kuptimin së pari ekonomike, nga rritja e çmimit të energjisë, gazit, naftës, ushqimeve që padyshim na prek neve shpejt. Ndryshon shumë konteksti politik në të cilin zhvillohet dialogu, rritet ndoshta edhe urgjenca e zgjidhjes së dialogut”, u shpreh ai.

Angazhimi i emisarëve aktual ka qenë i fokusuar në marrëveshjen finale Kosovë-Serbi. /Telegrafi/RTV Dukagjini/

Në trend Lajme

Më shumë
Analistët serbë: Sulmi i armatosur në Banjskë debakël i politikës së Beogradit, Serbia u mund dhe u poshtërua

Analistët serbë: Sulmi i armatosur në Banjskë debakël i politikës së Beogradit, Serbia u mund dhe u poshtërua

Lajme
Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

Lajme
Rama tha se KFOR duhet të marrë nën kontroll veriun e Kosovës, Haxhiu: Ishte kërkesë e stërvjetruar e Vuçiqit

Rama tha se KFOR duhet të marrë nën kontroll veriun e Kosovës, Haxhiu: Ishte kërkesë e stërvjetruar e Vuçiqit

Lajme
Gërvalla: Asociacioni ka vdekur për ne dhe ndërkombëtarët

Gërvalla: Asociacioni ka vdekur për ne dhe ndërkombëtarët

Lajme
Caka: Jam dëshmitar okular se Radoiçiqi i vrau tre shqiptarë në Gjakovë

Caka: Jam dëshmitar okular se Radoiçiqi i vrau tre shqiptarë në Gjakovë

Drejtësi
Deputeti serb: Dënoj vrasjen e policit të Kosovës, sulmi në veri ishte i tmerrshëm

Deputeti serb: Dënoj vrasjen e policit të Kosovës, sulmi në veri ishte i tmerrshëm

Lajme
Kalo në kategori