LAJMI I FUNDIT:

Ëmbëlsirë greke nga portokalli: Desert tradicional!

Ëmbëlsirë greke nga portokalli: Desert tradicional!

Përgatitet thjesht, ndërsa shija është këndshme dhe jashtëzakonisht e shijshme

Reklama

Përbërësit:

Për bazë:

– 1 lëng portokalli;
– lëvore të një portokalli;
– 125 g gjalpë;
– 2 vezë;
– ½ filxhani qumësht;
– 1 filxhan sheqer;
– 1 filxhan grizë;
– 1 filxhan miell;
– pluhur për ëmbëlsira;

Për fill:

– 100 ml ujë;
– ½ filxhani sheqer;
– 1 lëng portokalli.

Përgatitja:

Shtoni gjalpin dhe sheqerin dhe tundini deri sa të bëhen shkumë.

Shtoni vezët, lëngun e një portokalli, qumështin, grizin, pluhurin e ëmbëlsirave, dhe miellin.

Të gjitha tundni.

Gërryeni lëvoren e një portokalli dhe e shtoni në tretje. Tretjen derdheni në kallpë të bërë me vaj dhe miell.

Piqni në furrë 25 minuta në 200 gradë celsius.

Bëni fillin.

Shtoni në tenxhere ujë dhe lëngun e portokallit, si edhe sheqerin dhe përzieni.

Kur të jetë gati ëmbëlsira, ftoheni pak dhe qitni sipër fillin.

Shijojeni, – transmeton Telegrafi.