LAJMI I FUNDIT:

Ëmbëlsira me fjolla misri, çokollatë dhe mjaltë, të gatshme për 10 minuta!

Ëmbëlsira me fjolla misri, çokollatë dhe mjaltë, të gatshme për 10 minuta!

Kjo recetë është ideale nëse papritur ju vijnë mysafirë, sepse gatuhen shpejt, por janë edhe të shijshme

Përbërësit:

– 250 gr gjalpë,
– 50 gr sheqer;
– 5 lugë të vogla mjaltë;
– 100 gr çokollatë;
– 150 gr arra të grira;
– 250 gr fjolla nga misri.

Përgatitja:

▪ Shkrini gjalpin bashkë me sheqerin, mjaltin dhe çokollatën në zjarr mesatarisht të fortë.

▪ Në tretje shtoni arrat dhe miellin e misrit, pastaj të gjitha bashkoni.

▪ Qitni në kallëp të lyer me vaj.

▪ Ftohni mirë.

Shijojeni, – transmeton Telegrafi.