LAJMI I FUNDIT:

Ekzistojnë dy lloje komash, dhe në këtë rast një person mund të zgjohet! Çfarë ndodh atëherë në tru?

Ekzistojnë dy lloje komash, dhe në këtë rast një person mund të zgjohet! Çfarë ndodh atëherë në tru?

Koma është çrregullimi më i rëndë i vetëdijes që mund të zgjasë me vite dhe është pasojë e mosfunksionimit të rëndë të organeve vitale

Reklama

Çfarë e shkakton komën, si duket ajo, çfarë ndodh me njerëzit që e përjetojnë atë?

Kur mungojnë parametrat bazë që shkaktojnë komën, abuzimi me substancat psikoaktive (kokaina, heroina), të cilat janë pjesë e një jete të sëmurë, shkaktojnë dëmtime të enëve të gjakut dhe truri kthehet në një masë të prirur për gjakderdhje dhe atë me vetëm një konsumim.

Çdo zgjedhje e keqe ka pasoja, dhe disa janë të pariparueshme. Sidomos kur bëhet fjalë për komën, transmeton Telegrafi.

Traumat e rënda të kokës, aksidentet e trafiku, meningjiti… mjekët e dinë nëse mund t’i shpëtojnë pacientët dhe nëse do të jenë në gjendje të mbijetojnë.

Kjo gjendje e thellë e pavetëdijes së zgjatur ndahet në çrregullime sasiore dhe çrregullime cilësore.

Një komë e lehtë, një gjendje gjumi nga e cila mezi e zgjojmë pacientin, deri te një komë nga e cila ai nuk mund të zgjohet fare, ndërsa në çrregullimet cilësore konsiderojmë deluzione, halucinacione, iluzione dhe këto janë gjithashtu gjendje të rëndësishme që duhet të njohim, sepse këto mund të vijnë nga kushte më të rënda.

Ata duken plotësisht të shëndetshëm dhe duken sikur janë duke fjetur dhe sikur e kuptojnë atë që po thoni, por në fakt, ata nuk janë fare të vetëdijshëm për rrethinën e tyre dhe mbijetojnë vetëm ata me vullnetin më të fortë.

Realiteti nuk është ai që duhet të na pushtojë. Lufta dhe vullneti janë vendimtare. Shumë shpesh këta pacientë janë të varur nga aparatet dhe ventilatorët.

Të rënduarit trajtohen si neurologjikisht ashtu edhe fizikisht, por ata nuk kanë asnjë ndjenjë, nuk kanë përgjigje ndaj veprimeve shqisore, madje as fizike. Ata as nuk ndihen të uritur, por mjekët duhet të kompensojmë gjithçka që atyre u mungon. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Për shkak të marramendjes së shpeshtë, një herë marrja e gjakut, pastaj skaneri

Për shkak të marramendjes së shpeshtë, një herë marrja e gjakut, pastaj skaneri

Shëndetësi
Një meditim pesëminutësh mund të na ndihmojë të përballemi me stresin

Një meditim pesëminutësh mund të na ndihmojë të përballemi me stresin

Shëndetësi
Njerëzit të cilëve u është hequr zorra qorre janë në rrezik më të lartë për të zhvilluar sëmundje serioze

Njerëzit të cilëve u është hequr zorra qorre janë në rrezik më të lartë për të zhvilluar sëmundje serioze

Shëndetësi
Studimi i ri: Sa më të fortë të jenë muskujt e këmbëve, aq më pak rrezik me zemrën

Studimi i ri: Sa më të fortë të jenë muskujt e këmbëve, aq më pak rrezik me zemrën

Shëndetësi Lajme
A është më mirë të meditoni në mëngjes apo në mbrëmje?

A është më mirë të meditoni në mëngjes apo në mbrëmje?

Shëndetësi
A është uji i gazuar i mirë për ju?

A është uji i gazuar i mirë për ju?

Të njohim produktet
Kalo në kategori