LAJMI I FUNDIT:

Efektet e dëmshme të ngrënies së tepërt gjatë shtatzënisë

Efektet e dëmshme të ngrënies së tepërt gjatë shtatzënisë

Dr. Meritë Demiri- Demolli
Obstetre/Gjinekologe
tel: +38344862103

Reklama

Shumica e grave priren të shtojnë më shumë peshë gjatë shtatzënisë për shkak të ngrënies së ushqimit të tepërt. Ngrënia e tepërt me pretekstin se duhet të hanë për dy persona gjatë shtatzënisë mund të çojë në shqetësime serioze më vonë.

Hulumtimet tregojnë se nënat e ardhshme mund të jenë duke e vendosur veten për rreziqe të shtuara për shëndetin duke ngrënë tepër. Konsumimi i tepërt i ushqimit gjatë shtatzënisë mund të ndikojë negativisht edhe në shëndetin e foshnjës.

Masa e rekomanduar e kalorive shtesë gjatë tremujorit të dytë është 340 kalori në ditë ndërsa në tremujorin e tretë është 450 kalori në ditë me shtim të mundshëm në peshë rreth 18 kg ose më pak.

Pse duhet të shmangni ngrënien e tepërt në shtatzëni?

Ngrënia e tepërt gjatë shtatzënisë mund të ndikojë negativisht në mirëqenien e një gruaje shtatzënë. Disa nga arsyet për të shmangur ngrënien e tepërt gjatë shtatzënisë janë:

1. Shtim i tepërt në peshë

Mungesa e ushqimit të kontrolluar gjatë shtatzënisë mund të rezultojë në shtim të panevojshëm në peshë. Shtimi i peshës së tepërt gjatë shtatzënisë mund të ndikojë negativisht në një grua shtatzënë fizikisht si dhimbje të shtuara në këmbë, dhimbje shpine dhe presion të pajustifikuar në nyje. Gjithashtu mund të intensifikojë rrezikun e zhvillimit të venave me variçe dhe hemorroide.

2. Diabeti gestacional

Ngrënia e tepërt dhe shtimi joproporcional i peshës mund t’a ekspozojë një grua shtatzënë ndaj një rreziku më të madh të zhvillimit të diabetit gestacional. Nivelet e rritura të sheqerit të një gruaje shtatzënë mund të rrisin nivelet e insulinës dhe nivelet e sheqerit në gjak të foshnjës, të cilat trupi i tij mund të ruajë si yndyrë, duke e vënë atë në rrezikun e obezitetit dhe diabetit të tipit 2.

3. Seksionet cezariane urgjente

Konsumimi i shumë kalorive gjatë shtatzënisë mund të ndikojë në peshën e foshnjës së palindur. Mundësia për të lindur një fëmijë të madh rritet, gjë që mund të rrisë shanset për një seksion cezarian dhe komplikime të mundshme.

4. Urthi

Urthi është një ankesë e zakonshme gjatë shtatzënisë. Ndërsa shtatzënia përparon, mitra në rritje mund të shtypë traktin tretës duke ushtruar më shumë presion mbi stomakun dhe zorrët. Ngrënia e tepërt gjatë kësaj kohe mund të përkeqësojë rastet e dispepsisë dhe urthit.

5. Probleme për foshnjën e palindur

Një fëmijë mund të lindë shumë i madh në rast se nëna fiton peshë të tepërt për shkak të ngrënies së tepërt. Në momentin e lindjes, një fëmijë më i madh mund të dëmtojë shpatullat e tij ose kanalin e lindjes së nënës. Foshnjat e mëdha janë gjithashtu të prirur të përjetojnë shqetësime të frymëmarrjes, sheqer të ulët në gjak, rrezikun e obezitetit dhe sëmundjeve të zemrës pas lindjes.

6. Pre-eklampsia

Konsumimi i tepërt gjatë shtatzënisë mund të shkaktojë pre-eklampsi ose presion të lartë të gjakut tek gratë shtatzëna, gjë që mund të rrezikojë shëndetin e nënës dhe foshnjës. Pre-eklampsia mund të bëhet shkak për lindje të parakohshme. Zakonisht, në raste të tilla, do të këshillohet një pushim i plotë në shtrat apo edhe medikamente.

7. Humbje peshe pas lindjes

Një grua shtatzënë mund të jetë lehtësisht në gjendje të heqë peshën e pritshme pas lindjes. Por në rast se ajo shton peshë më shumë se zakonisht, mund të kërkojë përpjekje shtesë. Nëse hani tepër, do ta keni të vështirë të humbni peshën e shtatzënisë.

8. Zakonet e këqija

Duke ngrënë vazhdimisht, ju mund të krijoni një zakon të ri të keq. Ju mund të mos jeni në gjendje të fikni çelësin e teprimit edhe pas lindjes, gjë që mund të rezultojë në probleme shtesë shëndetësore.

Si të kontrolloni mbingrënien kur jeni shtatzënë

Shumica e grave shtatzëna mund të dëshirojnë të pyesin se si të ndalojnë ngrënien e tepërt gjatë shtatzënisë. Disa nga mënyrat e mundshme për ta bërë këtë mund të jenë:

▪ Bëni ushtrime të lehta gjatë shtatzënisë.
▪ Ecja mund të jetë gjëja më e lehtë për të bërë.
▪ Mbani veten të hidratuar siç duhet pasi një trup i dehidratuar mund të dëshirojë ushqim shtesë.
▪ Qëndroni në një dietë të shëndetshme.
▪ Mos harroni se ngrënia tepruara nuk do t’ju ndihmojë gjatë shtatzënisë dhe më vonë. Kështu që shmangeni atë.
▪ Ju mund të jeni duke ngrënë tepër për shkak të ndonjë reagimi emocional.
▪ Meditoni ose dëgjoni muzikë qetësuese për të mbajtur nën kontroll stresin dhe ankthin.
▪ Shtimi në peshë në kushte normale nuk rekomandohet gjatë shtatzënisë. Megjithatë, kjo nuk do të thotë që nuk hani nëse jeni të uritur.
▪ Ushqehuni shëndetshëm dhe ushtroni me moderim dhe shmangni ngrënien e tepërt.
▪ Jini të vetëdijshëm për rreziqet e ngrënies së tepërt në mënyrë që të keni një shtatzëni të shëndetshme dhe të qetë.

/Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Urth apo sulm në zemër? Ja kur duhet të kërkoni ndihmë urgjente mjekësore për shkak të dhimbjes së barkut

Urth apo sulm në zemër? Ja kur duhet të kërkoni ndihmë urgjente mjekësore për shkak të dhimbjes së barkut

Shëndetësi
Çfarë është ‘hija e vetvetes’: Si ta pranoni atë

Çfarë është ‘hija e vetvetes’: Si ta pranoni atë

Psikologji
A mjaftojnë pesë orë gjumë gjatë natës për t’u ndjerë mirë?

A mjaftojnë pesë orë gjumë gjatë natës për t’u ndjerë mirë?

Shëndetësi
Kujdes! Valët Wi-Fi mund të ndikojë në fertilitetin mashkullor për këto arsye

Kujdes! Valët Wi-Fi mund të ndikojë në fertilitetin mashkullor për këto arsye

Shëndetësi Lajme
Të gjithë mendojnë se është normale, por mund të jetë një simptomë e një sëmundjeje kronike: Shikoni bërrylin sa më parë

Të gjithë mendojnë se është normale, por mund të jetë një simptomë e një sëmundjeje kronike: Shikoni bërrylin sa më parë

Shëndetësi
Cilat janë simptomat e sëmundjes së legjionarëve, me të cilat mund të infektoheni kur derdhet uji nga çezma apo dushi?

Cilat janë simptomat e sëmundjes së legjionarëve, me të cilat mund të infektoheni kur derdhet uji nga çezma apo dushi?

Shëndetësi
Kalo në kategori