Një irakian nga grupi xhihadist i Shtetit Islamik u dënua nga një gjykatë gjermane për gjenocid për vrasjen e Yazidëve.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, gjykatësit e gjykatës së Frankfurtit e shpallën Taha Al-Jumailly “fajtor për gjenocid, për një krim kundër njerëzimit që rezultoi me vdekje”.

Kjo është hera e parë që një gjykatë ka vendosur se mizoritë e kryera kundër Yazidëve përbëjnë gjenocid, tashmë të njohur si të tilla nga hetuesit e OKB-së.

Prokurorët thanë se ish-anëtari i ISIS-it dhe gruaja e tij skllavëruan një vajzë yazide dhe nënën e saj në Irak.

Më pas ai e la vajzën e re të lidhur me zinxhirë në diell ku e la të vdiste nga vapa dhe kequshqyerja.

Ishte dënim për lagjen e shtratit, thonë prokurorët. Në gjykim dëshmoi nëna e vajzës.

Një ekip i OKB-së që hetonte gjenocidin i tha Këshillit të Sigurimit në maj se ISIS ishte përpjekur të shkatërronte Yazidi, duke ekzekutuar mijëra dhe duke skllavëruar mijëra të tjerë.

Gratë dhe fëmijët Yazidi u rrëmbyen dhe iu nënshtruan përdhunimit dhe dhunës seksuale, thanë hetuesit. /Telegrafi/