LAJMI I FUNDIT:

E konfirmuar: Telefoni që përdorni dëmton sytë tuaj

E konfirmuar: Telefoni që përdorni dëmton sytë tuaj

Nëse shqetësoheni se përdorimi i telefonit të mençur dhe i tabletit mund të jetë i keq për shëndetin tuaj, Men’s Health ka një lajm të keq për ju: është definitivisht i dëmshëm.

Reklama

Hulumtimi i kryer nga Universiteti i Toledos ka zbuluar se drita blu e liruar nga pajisja juaj shkakton degradim makular dhe mund të përshpejtojë fillimin e verbërisë.

Hulumtimi në mënyrë specifike tregon se ekspozimi i zgjeruar ndaj dritës blu të liruar nga celulari juaj kthen molekulat në retinë e syrit në vrasës qelizor dhe helmues. Procesi pastaj çon në degradimin e makulës së syrit, një nga shkaqet më të mëdha të verbërisë në Amerikë.

Degradimi makular shkaktohet prej fotoreceptorëve që vdesin. Ekspozimi ndaj dritës blu shkakton që retina të sillet ndryshe, duke shkaktuar molekula helmuese. Megjithatë, rezultati i njëjtë nuk ndodh kur kaloni te drita e verdhë, e gjelbër ose e kuqe.

Ndërkohë, mjekët e përfshirë në studim thonë se për të zbutur efektet e dritës blu duhet të bëni thirrjen e nevojshme dhe të shmangni përdorimin e telefonit tuaj në errësirë. Në krye të kësaj, duhet mbajtur syze dielli që filtrojnë rrezet UV dhe dritën blu kur të jeni jashtë.

Përveç kësaj, kompanitë e telefonive celulare kanë filluar të futin një filtër të dritës blu në ekranet e tyre. Nëse telefoni juaj ka një, ju sugjerojmë ta aktivizoni atë.

Në trend Teknologji

Më shumë
Forcat Ajrore të SHBA-së mohojnë se droni me inteligjencë artificiale e ka sulmuar operatorin e saj në testimet virtuale

Forcat Ajrore të SHBA-së mohojnë se droni me inteligjencë artificiale e ka sulmuar operatorin e saj në testimet virtuale

Teknologji
Prezantohen Nokia C110 dhe C300 – publikohen specifikat dhe çmimet

Prezantohen Nokia C110 dhe C300 – publikohen specifikat dhe çmimet

Teknologji
Sa po paguan Samsung për të prodhuar telefonin Galaxy S23 Ultra?

Sa po paguan Samsung për të prodhuar telefonin Galaxy S23 Ultra?

Teknologji
Këta janë fituesit e shpërblimeve në fushën e teknologjisë dhe informacionit, Albanian ICT Awards

Këta janë fituesit e shpërblimeve në fushën e teknologjisë dhe informacionit, Albanian ICT Awards

Teknologji
Zyrtare: Gjirafa.com merr 2 milionë dollarë për zhvillimin e shërbimeve në Internet për Shqipëri, Kosovë e Maqedoni

Zyrtare: Gjirafa.com merr 2 milionë dollarë për zhvillimin e shërbimeve në Internet për Shqipëri, Kosovë e Maqedoni

Teknologji
Droni ushtarak amerikan i kontrolluar nga inteligjenca artificiale ‘vret’ operatorin e tij në një test të simuluar

Droni ushtarak amerikan i kontrolluar nga inteligjenca artificiale ‘vret’ operatorin e tij në një test të simuluar

Teknologji
Kalo në kategori