Dhjetëra pasagjerë besohet se janë plagosur pasi dy trena pasagjerësh janë përplasur në Brazil.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, dy trenat u përplasen në qytetin brazilian të Recife, kryeqyteti i shtetit Pernambuco në verilindje të vendit, sipas raportimeve.

Mediat braziliane raportojnë se një tren ka përfunduar duke u përplasur me një tren tjetër, që ishte ndalur në një stacion, me disa që spekuluan se përplasja ishte e lidhur me një dështim të sinjalit.

Cofina Media raporton se të paktën 33 persona u lënduan si pasojë e përplasjes, menjëherë pas orës 6 të mëngjesit.

Për fat të mirë thuhet se asnjë nga të lënduarit nuk ka lëndime kërcënuese për jetën, u thanë shërbimeve lokale të urgjencës gazetarëve.

Stacioni Iparanga është pjesë e Metropolitano de Recife, e cila shërben kryeqytetit dhe qyteteve fqinje dhe thuhet se transporton më shumë se 250,000 pasagjerë çdo ditë. /Telegrafi/