LAJMI I FUNDIT:

Me dy përbërës dhe 30 minuta përgatitje: Receta më e lehtë për një desert me çokollatë që të gjithë e adhurojnë!

Me dy përbërës dhe 30 minuta përgatitje: Receta më e lehtë për një desert me çokollatë që të gjithë e adhurojnë!
shutterstock

Deserti mund të piqet vetëm me dy përbërës – vezë dhe çokollatë

Ne ju sjellim recetën më të lehtë për një ëmbëlsirë të shijshme që do të habisë të gjithë familjen…


Përbërësit:

– 4 vezë;
– 250 g çokollatë.

Përgatitja:

1. Ngroheni furrën në 170 gradë.

2. Shkrijeni tërësisht çokollatën në avull apo në mikrovalë.

3. Ndani të verdhat dhe të bardhat e vezëve.

4. Me mikser rrihni të bardhat e vezëve derisa të marrin formën e dëborës.

5. Të verdhat e vezëve gradualisht hidhni në çokollatën e shkrirë dhe të gjitha përzieni mirë.

6. Në përzierje të çokollatës dhe në të verdhat e vezëve përzieni me kujdes dëborën e të bardhave të vezëve.

7. Hidheni përzierjen kallëp për torte, të lyer me vaj, në përmasa 15 centimetra.

8. Futeni të piqet në furrë për 30 minuta.

9. Shërbejeni pasi të ftohet.

Ju bëftë mirë! – transmeton Telegrafi.