LAJMI I FUNDIT:

Dokumentet e CIA-s: Si u shndërrua Millosheviqi, nga një politikan simpatik, në armikun numër një të Amerikës

Dokumentet e CIA-s: Si u shndërrua Millosheviqi, nga një politikan simpatik, në armikun numër një të Amerikës

Revista politike serbe ”Nedelnjik” ka publikuar raporte të CIA-s deri më tani të panjohura për publikun në lidhje me ish-presidentin e Serbisë dhe Jugosllavisë, Sllobodan Millosheviq.

Reklama
Ofertë e “çmendur” për telefonin e gazetares, me të cilin Erdogan foli mbrëmjen e puçit (Video)
Lexo po ashtu Ofertë e “çmendur” për telefonin e gazetares, me të cilin Erdogan foli mbrëmjen e puçit (Video)

Në dokumentet e agjencisë amerikane të inteligjencës flitet për atë se si amerikanët e kanë përjetuar ardhjen e tij në pushtet, marrëdhëniet me Dobrica Qosiqin, Vojislav Shesheljin, Vuk Drashkoviqin dhe opozitës, por edhe disa gjëra private të tij.

Në këto dokumente para së gjithash komentohet jeta e shthurrur e djalit të tij Markut, si dhe dashuria e Millosheviqit për purot dhe uiskit.

Njeriu i dytë më i pasur në botë: Së shpejti do të kemi tri ditë pune në javë!
Lexo po ashtu Njeriu i dytë më i pasur në botë: Së shpejti do të kemi tri ditë pune në javë!

Po ashtu aty përshkruhet mënyra se si CIA ka ndryshuar mendimin në lidhje me Millosheviçin, përcjell klan kosova, por edhe, siç raporton “Nedelnjik”, po ashtu ka censuruar raportet, duke thënë se krimineli i luftës, i viteve të 90-ta nga një politikan simpatik në vetëm disa vjet u bë armiku numër një i Amerikës.

Në njërin nga dokumentet e vitit 1992 shkruan:

”Në prill të vitit 1987 Millosheviqi ka tërhequr vëmendjen ndërkombëtare me ardhjen e tij dramatike në protestën e serbëve nga Kosova, ku ka nisur një fushatë të fuqishme për të korrigjuar gabimet për të cilat ata kanë vuajtur dhe për të kërkuar përparim të shpejtë drejt demokracisë së plotë dhe ekonomisë së tregut”.

Megjithatë, për shkak të ngjarjeve të mëvonshme dhe luftës në Kroaci dhe Bosnje, CIA u detyrua që ta rimodelojë dokumentin.

Më poshtë mund t`i shihni dokumentet e plota të CIA-së për Millosheviqin që janë publikuar nga revista serbe:

d111

Në trend Lajme

Më shumë
Sulmi terrorist në veri - detaje të reja të lidhjes së shtetit të Serbisë me grupin e armatosur

Sulmi terrorist në veri - detaje të reja të lidhjes së shtetit të Serbisë me grupin e armatosur

Lajme
Banjska, fshati ku burrat qetësisht pinë birra e fëmijët flasin me specialët

Banjska, fshati ku burrat qetësisht pinë birra e fëmijët flasin me specialët

Lajme
Vuçiq thotë se Radoiçiq nuk është plagosur, por nuk e mohon se ishte në grupin terrorist në Banjskë

Vuçiq thotë se Radoiçiq nuk është plagosur, por nuk e mohon se ishte në grupin terrorist në Banjskë

Lajme
Policia gjen aktivizuesin e mjetit shpërthyes në afërsi të Manastirit të Banjskës

Policia gjen aktivizuesin e mjetit shpërthyes në afërsi të Manastirit të Banjskës

Lajme
Sulmi terrorist në veri, Biserko: Kishte skenar të ndërhyrjes së ushtrisë serbe dhe ndarje të Kosovës

Sulmi terrorist në veri, Biserko: Kishte skenar të ndërhyrjes së ushtrisë serbe dhe ndarje të Kosovës

Lajme
U konfirmuan paralajmërimet e AKI-së për trajnimin e serbëve në Rashkë

U konfirmuan paralajmërimet e AKI-së për trajnimin e serbëve në Rashkë

Siguri
Kalo në kategori