LAJMI I FUNDIT:

Dokumentari ‘VIRUSSIA’ – pjesa e katërt shfaq kryqëzatën ruse në vendet e Ballkanit Perëndimor

Dokumentari ‘VIRUSSIA’ – pjesa e katërt shfaq kryqëzatën ruse në vendet e Ballkanit Perëndimor

Dokumentari tashmë i njohur jo vetëm në Ballkan, VIRUSSIA në episodin e fundit të këtij cikli, trajton ndikimin malinj të Rusisë përmes Kishës Ortodokse.

Reklama

Strumbullari i këtij episodi është kleriku tashmë i ndjerë Amfilohije, i cili është shembulli tipik i përfaqësimit të “argatit” rus brenda Kishës Ortodokse Serbe.

Aktivitetet e tij gjatë luftërave në ish-Jugosllavi dhe më pas, në shtete të ndryshme ballkanike, janë shembulli më i mirë i asaj se çfarë ndikimi të madh ka Federata e Rusisë në KOS.

Në episodin e katërt të dokumentarit të quajtur “Kryqëzata ruse në Ballkan”, flitet edhe për lidhjet e këtij kleriku me kriminelët serbë të luftërave, veçanërisht me Arkanin. Jepen pamje të tyre nga përurimi i Kishës në kompleksin universitar të Universitetit të Prishtinës, si dëshmi të përpjekjes për ndërrimin e dhunshëm të identitetit shqiptar nga Kisha Ortodokse Serbe dhe strukturat kriminale, ushtarake e paraushtarake.

Ky dokumentar i prodhuar nga RTK, në bashkëpunim me institute të specializuara që merren me ndikimin rus, flet edhe për proxyit rusë nga Evropa Perëndimore, siç është rasti me francezin Arnaud Gouillon, i cili tash është rang i lartë diplomatik i pushtetit në Serbi dhe gjermanin Maik Muller. Që të dy kanë ardhur për ta shtrirë ndikimin rus në Ballkan, duke u konvertuar në Kisha Ortodokse.

Edhe në këtë pjesë, me të cilën përfundon cikli i parë i VIRUSSIA, flasin ekspertë ballkanikë dhe evropianë.

Dokumentari do të shfaqet të hënën më 29 nëntor në RTK ora 22:00 dhe T7 nga ora 20:00. /KP/

Në trend Lajme

Më shumë
Kurti publikon emrat e personave dhe grupeve kriminale të përfshirë në protestën e dhunshme

Kurti publikon emrat e personave dhe grupeve kriminale të përfshirë në protestën e dhunshme

Siguri
Ish-ambasadori i Shqipërisë, Çejku: Nëse Qeveria Kurti ka një listë të agjentëve të Serbisë të infiltruar në Kosovë ta bëjë publike

Ish-ambasadori i Shqipërisë, Çejku: Nëse Qeveria Kurti ka një listë të agjentëve të Serbisë të infiltruar në Kosovë ta bëjë publike

Lajme
Kuvendi diskuton për veriun, Kurti paraqet qëndrimin para deputetëve

Kuvendi diskuton për veriun, Kurti paraqet qëndrimin para deputetëve

Lajme
Situata në veri, Policia njofton për sulm fizik, kanosje e disa raste të dëmtimit të veturave

Situata në veri, Policia njofton për sulm fizik, kanosje e disa raste të dëmtimit të veturave

Siguri
Borrell paraqet tri kërkesa për tejkalimin e krizës në veri, 'dështimi i tyre do të ketë pasoja të rënda'

Borrell paraqet tri kërkesa për tejkalimin e krizës në veri, 'dështimi i tyre do të ketë pasoja të rënda'

Lajme
Një nxënëse bie nga kati i dytë i një shkolle në Ferizaj, lëndohet rëndë

Një nxënëse bie nga kati i dytë i një shkolle në Ferizaj, lëndohet rëndë

Kronika e Zezë
Kalo në kategori