LAJMI I FUNDIT:

Djegia e pyllit pranë ish-termocentralit bërthamor të Çernobilit, rrezatimi e bën të vështirë shuarjen

Djegia e pyllit pranë ish-termocentralit bërthamor të Çernobilit, rrezatimi e bën të vështirë shuarjen

Në një zonë afër ish-termocentralit bërthamor të Çernobilit, pyjet po digjen, dhe përpjekjet e zjarrfikësve pengohen nga një rritje e rrezatimit radioaktiv.

Rreth 90 zjarrfikës kanë hyrë për ndërhyrje dhe janë duke u përpjekur të shuajnë një zjarr që ka prekur afro 20 hektarë, tha të shtunën Agjencia e Mbrojtjes Civile e Kievit, transmeton Telegrafi.


Dy aeroplanët dhe një helikopter u dërguan gjithashtu në zonë për të ndihmuar zjarrfikësit në shuarjen e zjarrit.

Rrezatimi radioaktiv është akoma i pranishëm pas aksidentit bërthamor të vitit 1986 dhe kjo pengoi përpjekjet e zjarrfikësve, tha agjencia, duke shtuar se nuk kishte asnjë rrezik për popullatën.

Pas shpërthimit bërthamor të Çernobilit në 1986, zonat e kontaminuara nga radioaktiviteti rreth rrënojave u mbyllën dhe mijëra persona u zhvendosën. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Evropa
Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Evropa
Ishin futur në strehimore me shpresën se do të shpëtojnë, militantët e Hamasit hedhin granata dore në bunkerin ku ishin dhjetëra civilë

Ishin futur në strehimore me shpresën se do të shpëtojnë, militantët e Hamasit hedhin granata dore në bunkerin ku ishin dhjetëra civilë

Azia
Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Evropa
Zelensky zëvendëson komandantin e forcave ukrainase Sodol me gjeneral brigade Hnatov

Zelensky zëvendëson komandantin e forcave ukrainase Sodol me gjeneral brigade Hnatov

Evropa
Një vend i cili është pothuajse tërësisht mysliman pritet të ndalojë hixhabin

Një vend i cili është pothuajse tërësisht mysliman pritet të ndalojë hixhabin

Azia
Kalo në kategori