LAJMI I FUNDIT:

Disa simptoma të fëmijëve që shqetësojnë prindërit, por mjekët thonë se janë normale

Disa simptoma të fëmijëve që shqetësojnë prindërit, por mjekët thonë se janë normale

Është normale të shqetësoheni për fëmijët tuaj kur ata nuk ndjehen mirë.

Por, pjesa e rëndësishme është të vlerësoni simptomat e tyre dhe të konkludoni nëse ato janë me të vërtetë jo të shëndetshme, transmeton Telegrafi.


Bright Side, tregoi disa nga zakonet për të cilat ju nuk duhet të brengoseni:

Të vjellat

Kjo është një simptomë që ndodh shpesh, por shumicën e kohës nuk ka asnjë lidhje me ndonjë çështje serioze. Fëmija juaj ndoshta ka ngrënë shumë ose ata janë duke luftuar një infeksion.

Mjekët nuk mund të bëjnë shumë për këtë dhe ata zakonisht rekomandojnë që ta mbani fëmijën tuaj të hidratuar, të siguroheni që të ketë mjaftueshëm ajër të pastër dhe që të ketë diçka të ngrohtë në bark.

Hundë e mbushur

Një hundë e mbushur është një problem tjetër që ndodh shpesh. Fëmijët marrin mesatarisht nga 6 deri në 8 infeksione të sipërme të frymëmarrjes në vit. Sidoqoftë, prindërit tremben kur foshnja e tyre ose një fëmijë i vogël ka një hundë të mbushur pasi kjo e bën më të vështirë frymëmarrjen e tyre, veçanërisht gjatë natës.

Mjekët na kujtojnë se diçka e tillë mund të trajtohet lehtë në shtëpi. Ata rekomandojnë të përdorni pika të kripura dhe një paisje për të thithur mukozën jashtë.

Dhimbje stomaku

Dhimbjet e stomakut janë gjithashtu një dukuri e zakonshme dhe zakonisht ndodhin kur një fëmijë ngopet ose konsumon ushqim që nuk është i mirë për stomakun e tyre. Ndërsa mund të jetë e frikshme, nuk kërkon vëmendjen e mjekut për sa kohë që nuk e ndalon fëmijën tuaj të veprojë normalisht.

Disa hulumtime të reja thonë se fëmijët më të vegjël mund të thonë se kanë dhimbje stomaku kur ndihen vërtet të stresuar ose në ankth, kështu që do të ishte një ide e mirë të bisedoni me ta.

Dhimbje koke

Dhimbja e kokës u ndodh fëmijëve aq sa u ndodh të rriturve. Por, shpesh nuk është rezultat i diçkaje serioze. Ndërsa mjekët thonë, zakonisht është një pasojë që fëmija juaj të harrojë të pijë ujë, të kërcejë shumë ose të stresojë për detyrat e shtëpisë.

Për t’i ndihmuar ata, sigurohuni që ata të pinë pak ujë dhe se ata kanë një shans për t’u çlodhur. Mjekët gjithmonë rekomandojnë pushim kur fëmijët kanë dhimbje koke.

Kollë

Kollitjet janë një shembull tjetër i diçkaje që tingëllon e frikshme, por zakonisht nuk është serioze. Është një simptomë e zakonshme e një virusi dhe antibiotikët nuk janë të domosdoshëm.

Mjekët rekomandojnë të aplikoni ilaçet shtëpiake dhe të shmangni ushqimet dhe pijet që mund të bëjnë stres shtesë në fyt.

Dhimbje të fytit

Një dhimbje e fytit është e dhimbshme, por jo një shkak shqetësimi në shumicën e rasteve. Zakonisht është një simptomë e një ftohjeje, gripi ose virusi dhe do të kalojë brenda 10 ditësh.

Çaji i ngrohtë i mentës ose një lëng mund të ndihmojë fytin e vogëlushit tuaj të ndjehet më mirë më shpejt.

Më shumë gjumë

Prindërit janë të vetëdijshëm se fëmijët e tyre kanë nevojë për më shumë gjumë sesa ata, megjithatë nuk janë të sigurt se sa më shumë. Mjekët pohojnë se fëmijët e vegjël midis moshës 1 dhe 2 vjeç kanë nevojë për rreth 11-14 orë gjumë, së bashku me disa orë gjumë gjatë ditës.

Sidoqoftë, fëmijët midis moshës 3 dhe 5 vjeç do të flenë për rreth 13-14 orë gjatë natës, pa gjumë gjatë ditës. Kjo është ajo që shqetëson ndonjëherë prindërit, por është plotësisht normale. /Telegrafi/