LAJMI I FUNDIT:

Ushqimet që mund ta nxitin migrenën

Ushqimet që mund ta nxitin migrenën
(Foto: The Coversation)

Migrena mund të ndodhë shpejt dhe të rezultojë me kokëdhimbje, të përziera, marramendje dhe ndjeshmëri ndaj dritës, zërit dhe aromës.

Hulumtimet tregojnë se edhe ushqimi që hani çdo ditë mund të nxitë një sulm të papritur të migrenës. Për fat të mirë, ka disa shkelës të njohur të parashikueshëm që janë të mençur për t’u shmangur.

Mishi i përpunuar

Aditivët e ushqimit janë shpesh fajtorë për shkaktuesit e migrenës që lidhen me ushqimin. Nivelet e larta të nitratit dhe nitritit të natriumit janë zbuluar se shkaktojnë migrenë, andaj është e mençur të shmangni mishin e përpunuar si hot dog, proshutën dhe sallamin e drekës. Kjo nuk do të thotë që ju duhet të shmangni plotësisht këto ëmbëlsira të shijshme. Thjesht zgjidhni versionet organike pa nitrate dhe nitrite.

(Foto: Novant Health)

Djathërat e vjetruar

Këto djathëra mund të përmbajnë një sasi të konsiderueshme tiramine e cila shkakton zgjerimin e enëve të gjakut dhe rritjen e dhimbjeve të kokës. Ushqimet e qumështit dhe kalciumi nga produktet shtazore gjithashtu besohet se shkaktojnë migrenë, kështu që duhet të përjashtoni format e tjera të produkteve të qumështit.

Flokët e lagur mund të shkaktojnë migrenën dhe paralizën e fytyrës
Lexo po ashtu Flokët e lagur mund të shkaktojnë migrenën dhe paralizën e fytyrës

Alkooli

Jo çdo alkool është i dëmshëm për migrenën. Studimet tregojnë se vera e kuqe dhe birra janë shkaktarët më të zakonshëm. Pijet e fermentuara shpesh përmbajnë tiraminë dhe mund të shkaktojnë dhimbje koke më shpejt sesa mund të porosisni një pije tjetër. Sulfitet në verë gjithashtu mund të shkaktojnë dhimbje koke, kështu që nëse planifikoni të përfshini alkool në dietën tuaj, përpiquni të gjeni një varietet pa sulfit – transmeton KP.

(Foto: Insight Surgical Hospital)

Çokollata

Çokollata përmban beta-feniletilaminë e cila mund të shkaktojë migrenë kur konsumohet. Gjithashtu përmban kafeinë dhe tiraminë të cilat mund t’i përkeqësojnë dhimbjet e kokës. Nëse ju pëlqejnë ëmbëlsirat, eksperimentoni me lloje dhe sasi të ndryshme çokollate për të përcaktuar se çfarë e shkakton migrenën.

Femrat vuajnë shumë më shpesh nga kokëdhimbja në krahasim me meshkujt, ekspertët shpjegojnë arsyen
Lexo po ashtu Femrat vuajnë shumë më shpesh nga kokëdhimbja në krahasim me meshkujt, ekspertët shpjegojnë arsyen

Kafja dhe çaji

Shumë trajtime kundër migrenës rekomandojnë pirjen e pijeve me kafeinë, sepse kafeina ngushton enët e gjakut dhe mund të zvogëlojë dhimbjet e kokës. Por, konsumimi i tepërt i kafeinës dhe më pas reduktimi i papritur i saj, si për shembull anashkalimi i një filxhani kafeje në mëngjes gjatë fundjavave, çon në reagimin e abstenimit, gjë që mund të shkaktojë migrenë ose ta përkeqësojë atë. Mund të provoni të kaloni në produkte pa kafeinë.


Në trend Shëndetësi

Më shumë
Gjërat e bukura që do t’iu ndodhin kur të bëheni baba

Gjërat e bukura që do t’iu ndodhin kur të bëheni baba

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori