LAJMI I FUNDIT:

Diplomati holandez në Shkup kritikon ashpër situatën në gjyqësor dhe korrupsionin

Diplomati holandez në Shkup kritikon ashpër situatën në gjyqësor dhe korrupsionin

Ambasadori holandez në Shkup, Dirk Jan Kop thotë se, ndryshimi i Preambulës së Kushtetutës është garanci për fillimin e fazës së re të procesit negociator të Maqedonisë së Veriut me BE-në, siguron.

Reklama

Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, ai kritikon ashpër situatën në gjyqësor dhe luftën kundër korrupsionit.

Ambasadori flet për ndikimet politike në të gjitha sferat e sistemit të drejtësisë, për rezultatet e këqija në zbatimin e reformave, për keqpërdorimin e flamurit evropian dhe pasojat për integrimet evropiane të Maqedonisë.

“Siç thashë tashmë, nuk ka veto të re. Nëse ndryshohet Preambula e Kushtetutës, atëherë faza e dytë e negociatave është automatike dhe aty nuk mund të ketë veto. Gjithashtu kjo nuk është aq e rëndësishme. Vendi duhet të përfundojë reformat. Dhe kjo është mënyra e vetme për të hyrë në Union. Dhe procesi i skriningut do të bëjë të qartë se çfarë reformash duhen bërë dhe në fund kjo është shumë më e rëndësishme se pozicioni i Bullgarisë”, është shprehur diplomati holandez.

Në trend Lajme

Më shumë
Kreu i partisë opozitare në Serbi, Ponosh: Radoiçiq u lirua nga paraburgimi, sepse kishte marrëveshje me pushtetin

Kreu i partisë opozitare në Serbi, Ponosh: Radoiçiq u lirua nga paraburgimi, sepse kishte marrëveshje me pushtetin

Lajme
Osmani arrin në Spanjë: Do të flas për sigurinë në Kosovë, pas agresionit të Serbisë

Osmani arrin në Spanjë: Do të flas për sigurinë në Kosovë, pas agresionit të Serbisë

Lajme
Lirimi i Radoiçiqit nga paraburgimi, Bogdanoviq thirrje Osmanit e Kurtit: Mbroni qytetarët serbë në veri

Lirimi i Radoiçiqit nga paraburgimi, Bogdanoviq thirrje Osmanit e Kurtit: Mbroni qytetarët serbë në veri

Lajme
Policia kërkon ndihmë për identifikimin e një personi, dyshohet për vjedhje në Prishtinë

Policia kërkon ndihmë për identifikimin e një personi, dyshohet për vjedhje në Prishtinë

Kronika e Zezë
Abbott vizitoi ushtarët në kampin Bondsteel, konfirmon se do të vijnë edhe 200 ushtarë të tjerë

Abbott vizitoi ushtarët në kampin Bondsteel, konfirmon se do të vijnë edhe 200 ushtarë të tjerë

Lajme
Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lajme
Kalo në kategori