Zjarrfikësit amerikanë, me ndihmën e mbështetjes ajrore, po përpiqen të ndalin një zjarr të madh që shkaktoi evakuimin e rreth 2,000 njerëzve nga Oregon i Jugut.

Zjarri aktual është një nga më të mëdhenjtë në të gjithë perëndimin e Shteteve të Bashkuara, i cili u prek nga një thatësirë e rëndë.

Ai ka djegur gati 92 mijë hektarë pemë dhe shkurre të thata në dhe rreth Pyllit Kombëtar Fremont-Vinema që kur shpërtheu në 6 korrik, rreth 400 milje në jug të Portland.

Kjo është një zonë më e madhe se qyteti i New Yorkut, dhe krahasuar me të mërkurën, zona u rrit me 5,000 hektarë.

Më shumë se 1,700 zjarrfikës dhe një duzinë helikopterësh janë duke shuar zjarrin, duke kërkuar që atyre t’u dërgohet fuqi punëtore dhe pajisje nga Paqësori Veriperëndimor.

Amerikanët e tjerë të prekur nga zjarret janë Kalifornia, Uashington, Idaho, Montana dhe Alaska. /Telegrafi/