Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, sot do të marrë dozën e parë të vaksinës anti-Covid.

Vitia, pas vaksinimit do të mbajë edhe një konferencë për media.

MSH, nuk ka dhënë detaje nëse ministri do të vaksinohet me Pfizer apo AstraZeneca.

Të martën është raportuar se vaksina anti-COVID “Pfizer” po shpërndahet vetëm te rastet që po marrin dozën e dytë të vaksinës, dhe për këtë disa qytetarë kanë refuzuar marrjen e vaksinës Astra Zeneca, duke mos u vaksinuar fare.

Lidhur me këtë, Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur për Telegrafin, se në qendrat e vaksinimit janë duke u dhënë të dyja vaksinat, pasi sipas tyre ka doza të mjaftueshme.

Reklama

“Në Kosovë ka doza të mjaftueshme të dy llojeve të vaksinave kundër COVID-19. Janë duke u dhënë edhe njëra edhe vaksina tjetër. Ministria e Shëndetësisë kërkon që të mos stigmatizohet asnjëherë prej vaksinave, sepse Kosova është një nga vendet e rralla në rajon që përdor vetëm vaksina të aprovuara nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA), prandaj inkurajohen qytetarët që të vaksinohen me cilëndo vaksinë kundër COVID-19, që ju ofrohet në qendrat e vaksinimit në Kosovë”, thuhet në përgjigjen e Ministrisë së Shëndetësisë.

Reklama

Por më vonë, MSh, në një përgjigje për RTVD thekson se vaksinat AstraZeneca janë të vetmet që janë në dispozicion për qytetarët, që marrin dozën e parë të vaksinës anti-COVID.

Reklama

Sipas tyre, në stok ka edhe vaksina të kompanisë Pfizer, por që të njëjtat mund t’i marrin vetëm ata persona që edhe dozën e parë e kishin marrë të këtij lloji.

Dje në Kuvend pati përplasje mes ministrit Vitia dhe deputetit të PDK-së, Bekim Haxhiu për skandencën e vaksinave Astra Zeneca, që kishin ardhur donacion nga Norvegjia.

Haxhiu ka kërkuar sqarime nga Vitia se përse e kishte pranuar donacionin nga Norvegjia, kur ishte në dijeni se afati i këtyre vaksinave ishte deri në qershor dhe korrik.

Pas kësaj, është kundërpërgjigjur ministri i Shëndetëisë, Arben Vitia.

Reklama

Vitia tha se çdo thirrje e qytetarëve për hezitimin është abuzim me detyrën që e kanë.

Reklama

“E pandershme, e paprecedan edhe abuzim absolut me pozitën që kanë disa nga kolegët tonë me qëndrimet karshi vaksinimit në Kosovë. Te gjitha vaksinat janë të sigurta, qytetarë të nderuar, vaksinat nuk e kanë asnjë efekt anësor. Vaksinohu se është për të mirën tuaj dhe qytetarëve tuaj”, tha Vitia.

Tutje theksoi se nga të gjitha vaksinat që janë në Kosovë, ska pasur asnjëherë efekte anësore të askush./Telegrafi.