LAJMI I FUNDIT:

Dalin në ankand shishet e mbushura me “uiskin skocez më të vjetër në botë” – çmimi për shishe është 11,500 euro

Dalin në ankand shishet e mbushura me “uiskin skocez më të vjetër në botë” –  çmimi për shishe është 11,500 euro
Reklama

Shishet që supozohet të jenë të mbushura me “uiskin skocez më të vjetër në botë” do të dalin në ankand pasi u gjetën të fshehura në një kështjellë skoceze.

Siç raportohet uiski skocez mendohet se është distiluar 200 vjet më parë dhe shishet e mbushura u zbuluan pas një dere bodrumi në kështjellën 750-vjeçare të Blair në qytetin Perthshire, transmeton Telegrafi.


Uiski ishte distiluar në vitin 1834, dhe 24 shishet që do të dalin në ankand pritet që të shiten rreth 11,500 euro secila, sipas Whisky Auctioneer, kompania që merret me shitjen.

Kështjella Blair është shtëpia e Dukës së Atholl.

Administratori i besuar i kështjellës, Bertie Troughton, gjeti rreth 40 shishe në bodrum në fund të vitit të kaluar.

Përbërja besohet të jetë distiluar në vitin 1833 dhe shihet u mbushën në vitin 1841, për t’u rimbushur në shishet e tjera në vitin 1932.

Tani gjysma e këtyre shisheve po dalin në ankand për shitje. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Baba Vanga parashikoi se në vitin 2024 do të bëhet një atentat ndaj Putinit

Baba Vanga parashikoi se në vitin 2024 do të bëhet një atentat ndaj Putinit

Interesante
I pastrehu në Itali fitoi 37 mijë euro në lotari, nuk mund të tërhiqte paratë për shkak të dokumenteve të skaduara – megjithatë autoritetet e ndihmuan

I pastrehu në Itali fitoi 37 mijë euro në lotari, nuk mund të tërhiqte paratë për shkak të dokumenteve të skaduara – megjithatë autoritetet e ndihmuan

Interesante
Një grua në Ugandë lindi binjakë në moshën 70-vjeçare pasi mbeti shtatzënë përmes metodës IVF

Një grua në Ugandë lindi binjakë në moshën 70-vjeçare pasi mbeti shtatzënë përmes metodës IVF

Interesante
Burri nga Gjermania shet monedhën 2 euroshe për 99 mijë

Burri nga Gjermania shet monedhën 2 euroshe për 99 mijë

Interesante
Seks në rrugë (Video, +18)

Seks në rrugë (Video, +18)

Fun
Një shofer shpëtoi kolegun e tij i cili mbeti i bllokuar bashkë me ekskavatorin e tij në një plazh në Angli

Një shofer shpëtoi kolegun e tij i cili mbeti i bllokuar bashkë me ekskavatorin e tij në një plazh në Angli

Fun
Kalo në kategori