LAJMI I FUNDIT:

Çorba me mish të grirë

Çorba me mish të grirë

Për 6 persona nevojiten:

450 g mish i grirë viçi
▪ 300 g rriska të gjera mishi
▪ 3 karota të prera në katrorë
▪ 2 rrënjë majdanoz të prerë në rrathë
▪ 2 degëza selinoje
▪ 1 qepë
▪ 2 thelpinj hudhre
▪ 550 g domate të konservuara të prera në katrorë
▪ 250 g djathë mocarela
▪ 1 litër supë pule
▪ 60 fletë borziloku
▪ vaj ulliri, krip dhe piper


Përgatitja:

Në një tenxhere ngrohni pak vaj ulliri në temperaturë mesatare dhe shkurt marinoni qepen e grirë, karotën, rrënjët e majdanozit dhe selinon.

Pastaj shtoni mishin e grirë, fërgoni edhe dhjetë minuta, dhe përzieni domaten e grirë, hudhrën dhe supën.

Hidhni kripë dhe piper, zieni 5-7 minuta, pastaj shtoni rriskat e thërrmuara dhe lini që të vlojnë 15-20 minuta në temperaturë mesatare.

Para se t’i servirni shtoni djathin mocarelë të prerë në katrorë, hidhni borzilokun e grirë dhe servireni derisa është e ngrohtë, transmeton Telegrafi.