LAJMI I FUNDIT:

Çmimet e derivateve shënojnë rënie, Berjani tregon arsyen

Çmimet e derivateve shënojnë rënie, Berjani tregon arsyen

Çmimet e derivateve në Kosovë kanë shënuar rënie, ka konfirmuar të mërkurën kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve të Kosovës, Fadil Berjani.

Në një prononcim për Telegrafin, ai ka treguar se kjo për shkak që çmimet e derivateve kanë shënuar rënie edhe në tregjet dhe berëzën ndërkombëtare si dhe ka prodhim të shtuar nga organizata prodhuese “OPEC”.

Berjani tutje ka bërë të ditur se çmimi naftës aktualisht është 1.44 cent deri në 1.49 cent, ndërkaq i benzinës 1.36 cent deri në 1.42 cent.

“Çmimet e derivateve janë në rënie në tregjet ndërkombëtare dhe në berzë si dhe ka prodhim të shtuar nga organizata prodhuese OPEC. Kjo po reflekton edhe te ne në Kosovë. Çmimet e derivateve në regjion sot janë në Shqipëri dizelli 1.87 cent,  benzina 1.88 cent.

Nuk mund të parashikojmë me saktësi se sa do t’i kemi çmimet në ditët në vijim, pasi që nuk mund t’i parashikojmë lëvizjet në tregjet ndërkombëtare. Por, mund të them se do të ketë trend të rënies së derivateve”, ka deklaruar Berjani. /Telegrafi/


Në trend Ekonomi

Më shumë
Nga Kosova në Bazel - rruga e Leos drejt suksesit si stilist i flokëve

Nga Kosova në Bazel - rruga e Leos drejt suksesit si stilist i flokëve

Leovee Hairartist
Nga 6 shkurti, konsumatorët kanë të drejtë t'i shkëpusin kontratat me operatorët kabllorë që ndryshojnë kushtet e saj

Nga 6 shkurti, konsumatorët kanë të drejtë t'i shkëpusin kontratat me operatorët kabllorë që ndryshojnë kushtet e saj

Ekonomi
Programi EDP – Ndikimi i profesionistëve të diasporës në forcimin e kapaciteteve lokale

Programi EDP – Ndikimi i profesionistëve të diasporës në forcimin e kapaciteteve lokale

GERMIN
Fillo rrugën tuaj profesionale - konkurset e fundit në Telegrafi Jobs!

Fillo rrugën tuaj profesionale - konkurset e fundit në Telegrafi Jobs!

Telegrafi Jobs
Nga Ballkani drejt Europës - rritja e shpejtë dhe suksesi i Sachpizza & Sachcaffé

Nga Ballkani drejt Europës - rritja e shpejtë dhe suksesi i Sachpizza & Sachcaffé

Sachcaffé
Përkushtimi ndaj pacientëve - historia e suksesit të KosovaMed në kujdesin paliativ sipas modelit gjerman

Përkushtimi ndaj pacientëve - historia e suksesit të KosovaMed në kujdesin paliativ sipas modelit gjerman

KosovaMed Healthcare
Kalo në kategori