LAJMI I FUNDIT:

Çka ndikoi që serbët të ndihen më të sigurt në Kosovë?

Çka ndikoi që serbët të ndihen më të sigurt në Kosovë?
Foto: Ilustrim

Të paktën krahasuar me prillin e vitit 2023, raporti i fundit i UNDP-së tregon se gjatë nëntorit në një anketë të realizuar, është rritur numri i qytetarëve serbë që ndjehen të sigurt gjatë lëvizjes në rrugët e Kosovës.

Në komunat veriore në dhjetëra raste janë djegur vetura për qëllime të ndryshme. Në disa periudha për shkak të kundërshtimit të targave “RKS”, e me raste për pa-dëgjueshmërinë e ndonjë politikani lokal ndaj politikave të Beogradit.


Rasti i fundit për arsye që nuk dihen ka ndodhur sot në orët e mëngjesit në Leposaviq. Një veturë e bardhë e tipit Toyota me targa të Rashkës rreth orës 04:00 është djegur, nga persona ende të pa identifikuar. Policia ka njoftuar se dëme materiale kishin pësuar edhe dy vetura të tjera që kishin qenë afër kësaj vetureje.

Pikërisht sigurinë e serbëve në Kosovë, programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) e ka përfshirë në një hulumtim të publikuar të mërkurën.

Hulumtimi tregon të dhëna pozitive nga të anketuarit serbë për perceptimin e tyre për sigurinë personale kur janë jashtë shtëpive.

Serbët e anketuar gjatë nëntorit të 2023 tregojnë se krahasuar me muajin prill ndjehen më të sigurt.

Në nëntor 37.6% e serbëve të anketuar kanë deklaruar se ndjehen të sigurt në Kosovë. Ndërkohë gjatë prillit kjo shifër ishte më e ulët, 33.8%.

Për shembull në nëntor të 2022 raport i UNDP-së, tregonte se vetëm 15.3% e serbëve janë deklaruar se ndjehen të sigurt në Kosovë. Ndërkohë para prillit shifra e serbëve që ndjehen të sigurt i afrohet 50%-shit.

Njohësit e fushës së sigurisë mendojnë se ky ndryshim pozitiv vjen edhe për shkak të ndryshimeve në terren, sidomos në pjesën veriore.

“Tregon një rritje të besueshmërisë në institucionet e sigurisë së Kosovës, përgjithësisht është një lëvizje e lirë, edhe kjo e fundit që KFOR-i ka vlerësuar që gjendja e sigurisë në veri është e mirë edhe ka vendosur tërheqjen nga objektet edhe komunave që ka siguru deri tash edhe janë vendosë policia e Kosovës. Mendoj që të gjitha këto tregojnë rritjen e besueshmërisë”, ka deklaruar Nuredin Ibishi, njohës i fushës së sigurisë.

Ibishi thotë se institucionet e Kosovës duhet të kenë edhe fushata informimi për çdo veprim që ndërmarrin, duke e shpjeguar në gjuhën e secilit komunitet.

Në trend Lajme

Më shumë
“Po përjeton presion nga të gjitha anët”, mediat rajonale për pretendimet se Vuçiq u ka shkruar liderëve evropianë lidhur me Kosovën në KiE

“Po përjeton presion nga të gjitha anët”, mediat rajonale për pretendimet se Vuçiq u ka shkruar liderëve evropianë lidhur me Kosovën në KiE

Lajme
Vrasja e 21-vjeçares, avokatja Gashi-Bytyqi: Kodi Penal thotë se dorasi duhet dënuar me burgim të përjetshëm

Vrasja e 21-vjeçares, avokatja Gashi-Bytyqi: Kodi Penal thotë se dorasi duhet dënuar me burgim të përjetshëm

Drejtësi
Bujar Osmani: Në 48 orët e ardhshme mund të ndodh një konflikt i madh në Lindjen e Mesme

Bujar Osmani: Në 48 orët e ardhshme mund të ndodh një konflikt i madh në Lindjen e Mesme

Politikë
Vrasja e 21-vjeçares, Sveçla: Do të kujdesemi në zbardhjen e rrethanave dhe përgjegjësisë së secilit zyrtar

Vrasja e 21-vjeçares, Sveçla: Do të kujdesemi në zbardhjen e rrethanave dhe përgjegjësisë së secilit zyrtar

Lajme
Shumica e shqiptarëve të Shqipërisë nuk e kanë vizituar asnjëherë Kosovën

Shumica e shqiptarëve të Shqipërisë nuk e kanë vizituar asnjëherë Kosovën

Lajme
Gjithçka nga vrasja e rëndë në Ferizaj, mjeku flet për gjendjen shëndetësore të 15-vjeçarit të plagosur

Gjithçka nga vrasja e rëndë në Ferizaj, mjeku flet për gjendjen shëndetësore të 15-vjeçarit të plagosur

Elfije Boletini
Kalo në kategori