LAJMI I FUNDIT:

Çfarë ndien personi në momentin e vdekjes? A mund të ndiejë prekjen tonë, të dëgjojë fjalët tona…?

Çfarë ndien personi në momentin e vdekjes? A mund të ndiejë prekjen tonë, të dëgjojë fjalët tona…?

Shkencëtarët kanë dhënë shpjegimin

Reklama

Sipas një hulumtimi, dëgjimi është shqisa e fundit të cilën e dëgjojnë njerëzit në momentin e vdekjes. Shkencëtarët kanë zbuluar që truri vazhdon të regjistrojë tingujt, madje edhe nëse trupi pacientit më nuk reagon.

Kjo në fakt shpjegon pse mjekët e departamentit paliativ shpesh u thonë familjarëve të pacientëve në momentin e vdekjes që të flasin me ta, t’u thonë diçka të këndshme, t’i ngushëllojnë, t’ua largojnë frikën nga vdekja.

Studimi, i publikuar në “Scientific Reports”, ka zbuluar që truri i pacientit i cili është në momentin e vdekjes ende vazhdon të regjistrojë aktivitetin si përgjigje ndaj tingujve, transmeton Telegrafi.

Hulumtuesit kanë ndjekur aktivitetin e trurit te 17 pacientë të shëndetshëm dhe te 13 të cilët kanë qenë të vendosur në hospis, por te tetë prej tyre është vërejtur reagimi ndaj tingullit, ndërsa pesë të tjerë fare nuk kanë dhënë shenja të aktivitetit të trurit.

Secilit pacient i janë lëshuar dy lloje këngësh me pesë nota, ku në njërin rast vetëm përsëriteshin nota identike dhe në rastin tjetër kishte ndryshime në tone ose modele të ndryshme.

Nga pacientit e shëndetshëm të cilët kanë treguar reagime është kërkuar të numërojnë numrin e këngëve në të cilat ato modele kanë ndryshuar.

Shkencëtarët kanë zbuluar se modelet e aktivitetit të trurit të atyre që nuk përgjigjeshin ishin të ngjashme me ato të pacientëve të shëndetshëm, duke sugjeruar që njerëzit ende dëgjojnë në momentin e vdekjes.

“Ne kemi paraqitur prova që të paktën disa pacientë që vdesin në mënyrë aktive, kur nuk janë në gjendje t’i përgjigjen stimujve verbalë nga familja ose punonjësit e kujdesit shëndetësor, megjithatë duket se dëgjojnë dhe bëjnë përgjigje nervore ndaj sekuencave të stimujve të thjeshtë dëgjimor. Kjo është në përputhje me propozimin që dëgjimi është një nga shqisat e fundit që humbet funksionin kur një person vdes dhe i jep njëfarë besimi këshillës që të dashurit duhet të vazhdojnë të flasin me të dashurit e tyre që po vdesin për aq kohë sa të jetë e mundur”, thuhet në studim. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Pesë gjërat që mjekët nuk i bëjnë gjatë sezonit të të ftohtit dhe gripit

Pesë gjërat që mjekët nuk i bëjnë gjatë sezonit të të ftohtit dhe gripit

Shëndetësi
Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Ushqim i shëndetshëm
Cili ushqim e shkakton kancerin e cili jo: E vërteta prapa të gjitha miteve rreth ushqimeve

Cili ushqim e shkakton kancerin e cili jo: E vërteta prapa të gjitha miteve rreth ushqimeve

Nutricion
Shmangni këto vakte për të zvogëluar rrezikun e helmimit nga ushqimi

Shmangni këto vakte për të zvogëluar rrezikun e helmimit nga ushqimi

Shëndetësi
Çfarë janë fibrat dietike dhe përse janë të rëndësishme ato?

Çfarë janë fibrat dietike dhe përse janë të rëndësishme ato?

Ushqim i shëndetshëm
Zbulimi i hershëm shpëton jetë - muaji i ndërgjegjësimit për Kancerin e Gjirit

Zbulimi i hershëm shpëton jetë - muaji i ndërgjegjësimit për Kancerin e Gjirit

KosovaMed Healthcare
Kalo në kategori