LAJMI I FUNDIT:

Çfarë diskutonte ish-prokurori Metush Biraj me Shkodran Pulajn për gjykimin për 130 kg marihuanë?

Çfarë diskutonte ish-prokurori Metush Biraj me Shkodran Pulajn për gjykimin për 130 kg marihuanë?

Pesë vjet të procesit hetimor dhe gjyqësor për gjykimin e tre ish-akuzuarve Naim Osmanaj, Ukë Sadrijajt dhe Arbër Salihut, për tentim transportimin e 130 kilogramë marihuanë në Zvicër, shkuan dëm.

Më 31 maj të këtij viti, prokurori i rastit, Metush Biraj, u tërhoq nga ndjekja penale me pretendimin se nuk kishte fakte të mjaftueshme.

Prokurori Biraj, ishte tërhequr nga aktakuza gjatë zhvillimit të seancës në fjalën përfundimtare dhe atë vetëm 3 ditë para se merrte vendim gjykatësja e rastit, Teuta Krusha, për dënimin apo lirimin e tyre. Gjithashtu, tërheqja ishte bërë para se prokurori Metush Biraj të pensionohej për të dal më pas si avokat.

Por, a kishte prova të mjaftueshme dhe cilat ishin arsyet që quan drejtë heqjes dorë nga aktakuza?

“Betimi për Drejtësi” nga burime brenda Prokurorisë Themelore në Gjilan ka siguruar një video dëshmi, ku zhvillohen biseda për të ndikuar në rastin e drogës, në mes ish-prokurorit Biraj dhe të dyshuarit Shkodran Pulaj.

Fillimisht, video prej afër 7 minutash dëshmon se ish-prokurori Biraj diskuton për hapat ligjor që do t’i ndërmarrë si prokuror me palë të jashtme të papërfshira në proces gjyqësor.

Shkodran Pulaj: Ti edhe po i premtojsh do sene edhe s’po i mbajsh fjalën.
Prokurori rastit Metush Biraj: Ja ja (nuk kuptohet). Atë ditë ngo

Shkodran Pulaj: Atë ditë ke thanë qitu.
Prokurori rastit Metush Biraj: U krye puna.

Shkodran Pulaj: Sa janë me u tërhek prej aktakuzës ( nuk kuptohet) kom fol edhe me këtë gjyqtaren që e ka Teutën. Ka me refuzu kërkesën.
Prokurori rastit Metush Biraj: Jaa skom thanë me refuzue.

Shkodran Pulaj: Qëtu.
Prokurori rastit Metush Biraj: Jaa.

Shkodran PulajKa me ta, ko me ma refuzu kërkesën e.
Prokurori rastit Metush Biraj: Po de, ma ka refuzu unë kom fol me ta.

Shkodran Pulaj: E thash sa pare jon ( nuk kuptohet)
Prokurori rastit Metush Biraj: Hiç, hiç, hiç”.

Tutje, biseda qartësohet.

Nga biseda kuptohet se Pulaj është ndërmjetësues në mes të prokurorit të rastit dhe të akuzuarve në rastin e drogës.

Pulaj i thotë prokurorit të atëhershëm të rastit, Biraj, se nga ai ka marrë premtim se do të tërhiqet nga aktakuza.

Prokurori tërhoqi aktakuzën për 130 kg marihuanë pak ditë para pensionimit
Lexo po ashtu Prokurori tërhoqi aktakuzën për 130 kg marihuanë pak ditë para pensionimit

Në bisedë e sipër, Pulaj po ashtu i’a tregon dhe arsyet që janë diskutuar t’ia jap prokurori Biraj kryeprokurorit të Prokurorisë Themelore në Prizren, Admir Shala.

Prokurori rastit Metush Biraj: Ti po po ndërrosh gjërat, unë thash kom fol me Teutën edhe me Luanin që ka me ba propozimin edhe ata kanë me ma refuzue, ngo tash, ngo tash. Edhe qajo punë u ba. Edhe a e din që u takum te te oborri i gjykatës.

Shkodran Pulaj: Po.
Prokurori rastit Metush Biraj:  (Nuk kuptohet)

Shkodran Pulaj: (Nuk kuptohet), ti e ki shumë n’rregull tash kur të refuzohet qikjo (nuk kuptohet), ti i thush unë muj me u tërhek ma kollaj prej aktakuzës..

Prokurori rastit Metush Biraj: Ah, për me u tërhek a?

Shkodran Pulaj: Po.
Prokurori rastit Metush Biraj: Kadale de niher mos u ngut, se ma keq me u tërhek.

Shkodran PulajTash unë të thash qato sene janë, ti tërheqësh prej aktakuzës, kur të bohet punë kryeprokurori.
Prokurori rastit Metush Biraj: ( Nuk kuptohet)

Shkodran PulajJo bre se snihet. Kryeprokurori najsen kur (nuk kuptohet), i thush nuk kam bazë, qe thuj lëndën vazhdoje prej fillimit. A the okej.
Prokurori rastit Metush Biraj: Jo, jo skom thanë okej unë.

Shkodran PulajPo bre, (shan)”.

Në trend Lajme

Më shumë
Arrestimi i kryeshefit të KRU

Arrestimi i kryeshefit të KRU "Gjakova", për çka po kërkohej Krasniqi nga INTERPOL-i

Drejtësi
Pas shkarkimit të Kryesuesit të Kuvendit, LVV e LDK në Prishtinë me ambicie për formimin e shumicës

Pas shkarkimit të Kryesuesit të Kuvendit, LVV e LDK në Prishtinë me ambicie për formimin e shumicës

Prishtina
Babë e bir që humbën jetën në Lushnjë, sot kishin nisur punën

Babë e bir që humbën jetën në Lushnjë, sot kishin nisur punën

Lajme
Deputeti ukrainas: Njohja e Kosovës nuk do të ndodhë derisa Ukraina është në luftë me Rusinë

Deputeti ukrainas: Njohja e Kosovës nuk do të ndodhë derisa Ukraina është në luftë me Rusinë

Lajme
“Ma keni marr djalin prej gjinit, sot e ke hala bankën e djalit me lula”, reagon nëna e 15-vjeçarit të vrarë në Drenas

“Ma keni marr djalin prej gjinit, sot e ke hala bankën e djalit me lula”, reagon nëna e 15-vjeçarit të vrarë në Drenas

Elfije Boletini

"Rreziku për pushtimin e Kosovës" - si e alarmoi CIA Shtëpinë e Bardhë për trupat serbe në kufi me Kosovën, pas sulmit në Banjskë

Lajme
Kalo në kategori