Ministri i tretë shëndetësor çek është pushuar nga puna që nga fillimi i pandemisë vitin e kaluar. Jan Blatny, i cili kishte mbajtur detyrën që nga tetori, u shkarkua dje nga kryeministri Andrej Babiq.

Petr Arenberger, drejtori i Spitalit Universitar të Pragës “Vinohrady”, u betua nga presidenti, Milos Zeman si ministri i katërt i shëndetësisë në vend në një vit.

Babiq kishte kritikuar vazhdimisht Blatnyn mbi trajtimin e pandemisë, duke përfshirë vendosjen e kushteve të rrepta për përdorimin e barnave eksperimentale për të trajtuar pacientët me COVID-19, raporton euronews.

Blatny ishte kritikuar gjithashtu nga pro-rusi, Zeman për refuzimin e lejimit të përdorimit të vaksinës Sputnik V të Rusisë. Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) është ende duke shqyrtuar goditjen dhe ende nuk e ka miratuar atë për përdorim në BE.

Ish-ministri i shëndetësisë u emërua për të zëvendësuar epidemiologun Roman Prymula, i cili u shkarkua pasi u fotografua duke vizituar një restorant që duhej të ishte mbyllur nën masat kufizuese të vendit.

Adam Vojtech e kishte mbajtur postin deri në fund të shtatorit, por edhe u shkarkua nga pozicioni.

Republika Çeke mbetet një nga vendet më të goditura evropiane, megjithëse rastet e reja ditore janë në numrin më të ulët që nga 14 dhjetori. /Telegrafi/