LAJMI I FUNDIT:

Çanta e re nga Bottega Veneta të kujton kuadratet tona bardhekuq

Çanta e re nga Bottega Veneta të kujton kuadratet tona bardhekuq

Matthieu Blazy, drejtori kreativ i shtëpisë super të famshme italiane të modës që sjell dizajne të bazuara në thurjen e tyre tradicionale të lëkurës ‘intrecciato’, ka prezantuar koleksionin për pranverën e ardhshme

Një nga çantat më të kërkuara në botën e modës këtë vit është Sardine, një çantë me dizajn të thurur, me një dorezë të veçantë, forma e së cilës të kujton – një sardele.


Çanta u disenjua nga Matthieu Blazy, drejtor kreativ i kompanisë, si vazhdim i një çantë tjetër të njohur globalisht Jodie, , projektuar nga paraardhësi i tij Daniel Lee, transmeton Telegrafi.

Pamja e re, një nga disa për pranverën e ardhshme, të kujton në mënyrë të papërmbajtshme kuadratet kroate në variantin e njohur kuq e bardhë. Çanta Sardine ka një dorezë tërheqëse prej metali me shkëlqim, e cila shpesh mbështillet ose zbukurohet.

Gjithsesi, Sardina vjen edhe në variante të errëta si kafe e ngrohtë.

Blazy ka ide edhe për daljet në mbrëmje dhe darkat, ndaj argjendi është një nga të preferuarat e tij. Sidoqoftë, Intrecciato është pjesë e historisë së shtëpisë dhe drejtori i mëparshëm kreativ e riktheu si element kryesor.

Kompania e prezantoi teknikën për herë të parë në fund të viteve gjashtëdhjetë.

Bottega u themelua në vitin 1966 nga Michele Taddei dhe Renzo Zengiaro dhe së shpejti ata shpikën një mënyrë për t’i dhënë forcë produkteve të lëkurs, bëhej fjalë për shirita të endur në një mënyrë specifike. Përndryshe, Bottega Veneta do të ishte – një butik venecian.

Sot, dizajni është një nga aksesorët më të kërkuar të modës në botë, falë drejtorëve krijues të epokës së fundit, të cilët dinë të modernizojnë mënyrën tradicionale të prodhimit. /Telegrafi/