LAJMI I FUNDIT:

Brenda vijës së parë të frontit në Bakhmut

Brenda vijës së parë të frontit në Bakhmut

Ekipi i Daily Mail sjell pamje ekskluzive nga vija e parë e frontit në Bakhmut, qytet ky në lindje të vendit ku po zhvillohen betejat më të përgjakshme të kësaj lufte.

Reklama

Richard Pendlebury dhe Jamie Wiseman nga Daily Mail shkuan në Bakhmut në mars dhe deri në qershor, ndoqën nga afër luftimet e ashpra që zhvilloheshin, transmeton Telegrafi.

Atje i priti rreshteri ukrainas Oleg Leheza, që është pjesëtar i forcave speciale dhe që sapo ishte rikthyer në front, pasi kishte qëndruar në spital për trajtim.

Vritet komandanti i brigadës elitare ruse gjatë luftimeve në Ukrainë
Lexo po ashtu Vritet komandanti i brigadës elitare ruse gjatë luftimeve në Ukrainë

Ky ishte hera e dyte që Oleg po plagosej gjatë luftimeve, kurse në herën e fundit për pak sa nuk kishte humbur njërin nga vesh nga copëzat e predhave të artilerisë ruse.

Ai nuk hezitoi t’i dërgojë në vijën e parë të frontit dhe derisa po qëndronin në istikame dhe po bisedonin me ukrainasit, kamera kapi momentin kur një plumb i rusëve kalon pak centimetra larg Olegut dhe godet murin mbrojtës.

Është interesant se kjo nuk i bëri fare përshtypje 48-vjeçarit Leheza, baba i tre fëmijëve, që duket se ishte mësuar nga këto të shtëna të vazhdueshme. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia
Erdogan: Nuk jam dakord me qasjen negative ndaj Putinit

Erdogan: Nuk jam dakord me qasjen negative ndaj Putinit

Turqia
E konfirmojnë ukrainasit: Ne qëndrojmë prapa shpërthimeve të sotme në Krime

E konfirmojnë ukrainasit: Ne qëndrojmë prapa shpërthimeve të sotme në Krime

Evropa
Mjekët kroatë i hoqën gruas 73-vjeçare një tiroid gati dy kilogramë

Mjekët kroatë i hoqën gruas 73-vjeçare një tiroid gati dy kilogramë

Kroacia
Kalo në kategori