LAJMI I FUNDIT:

BQE jep sinjale për ulje të mëtejshme të normave të interesit

BQE jep sinjale për ulje të mëtejshme të normave të interesit

Mesazhi i ri i Bankës Qendrore Evropiane se do t’i mbajë të ulëta normat e interesit është mbështetës për ekonominë dhe i rrezikshëm për tregjet.

Reklama

Presidenti i BQE-së, Mario Draghi ngriti pengesën për çdo shtrëngim të politikave në të ardhmen, me një premtim se një raund i ri i lehtësimit sasior do të përfundojë vetëm “pak para” rritjes së normave bazë të interesit.

Ky angazhim kishte për qëllim të siguronte investitorët se stimuli do të vazhdojë derisa inflacioni të kthehet plotësisht në përputhje me qëllimin e vetëm nën 2 për qind.

Lagarde: Lufta tregtare SHBA-Kinë po peshon si re e errët mbi ekonominë botërore
Lexo po ashtu Lagarde: Lufta tregtare SHBA-Kinë po peshon si re e errët mbi ekonominë botërore

Megjithatë, kur rritja e çmimit po duket e fortë, tregjet përballen me mundësinë e përfundimit të blerjes së bonove dhe një rritje të normës që vjen pothuajse menjëherë, ndërsa një skenar i tillë mund të dojë vite larg të ndodhë, udhëzimi aktual i BQE mund të nënkuptojë se shtrëngimi do të ndodh shumë shpejt. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Revolucionar në turizëm dhe arkitetur- Hoteli Epidamn White Sensation, Golem

Revolucionar në turizëm dhe arkitetur- Hoteli Epidamn White Sensation, Golem

Epidamn
Evapify - kompania lider në teknologjinë e vapes dhe produkteve alternative të nikotinës

Evapify - kompania lider në teknologjinë e vapes dhe produkteve alternative të nikotinës

Crystal Evapify
Telegrafi Jobs - mundësi të shumta pune në Kosovë - APLIKO TANI!

Telegrafi Jobs - mundësi të shumta pune në Kosovë - APLIKO TANI!

Telegrafi Jobs
Prishtina Real Estate Expo 2023 - Panairi i parë ndërkombëtar për pasuri të paluajtshme

Prishtina Real Estate Expo 2023 - Panairi i parë ndërkombëtar për pasuri të paluajtshme

Prishtina Real Estate EXPO
BERZH dhe ENEF II financojnë Ujë Rugove me 6 milionë Euro për linjat e reja prodhuese

BERZH dhe ENEF II financojnë Ujë Rugove me 6 milionë Euro për linjat e reja prodhuese

Korporata Rugove
INSTAT: Shqiptarët, pagat më të ulëta - punojnë me orë më të zgjatura se Evropa dhe rajoni

INSTAT: Shqiptarët, pagat më të ulëta - punojnë me orë më të zgjatura se Evropa dhe rajoni

Ekonomi
Kalo në kategori