LAJMI I FUNDIT:

“Bp Home” e vëllezërve nga Mitrovica, shpallet në mesin e 10 taksapaguesve të vitit 2022 në Kosovë

“Bp Home” e vëllezërve nga Mitrovica, shpallet në mesin e 10 taksapaguesve të vitit 2022 në Kosovë

Vëllezërit Pllana nga Mitrovica tashmë po njihen në mbarë botën për suksesin e tyre.

Reklama

Përveç jashtë vendit, kompania po jep një kontribut të madh edhe në ekonominë e Kosovës.

Këtë e tregon edhe fakti se “BP Home Holding” ka hyrë në top 10-shen e bizneseve që i kanë paguar më së shumti taksën shtetit të Kosovës.

Këtë e ka konfirmuar drejtori menaxhues Mentor Pllana, i cili falënderoi të gjithë anëtarët e kompanisë së tij për kontributin e dhënë.

“Zyrtarisht në mesin e 10 tatimpaguesve më të mëdhenj në Kosovë për vitin 2022. Faleminderit BP Home Holding! MP”, ka shkruar Mentor Pllana.

Atë që arritën për 22 vite në Kosovë me BP Home, tani do të ndërtojnë edhe për 20 vite me InstaBuilt në Evropë, Skandinavi dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ata themeluan iniciativën nga Kosova në mbarë botën për prodhuesit e Kosovës. Me qendrën e inovacionit, e cila do të hapet në shkurt të vitit 2023, investimi më i madh privat në dije industriale të pasluftës në Kosovë, ata do të ndihmojnë prodhuesit me trajnimin/certifikimin e punëtorëve, furnizimin me materiale, makineri, financa, logjistikë dhe shitje në Evropë e Amerikë.

Industrializimi i Kosovës është qëllimi i tyre.

Synimi i tyre është që Kosova të udhëheqë botën në industrializimin e ndërtimit, ose thënë ndryshe, ndryshimin e industrisë nga ndërtimi klasik në prodhimin e shtëpive tona dhe ndërtesave deri në 40 kate nga druri.

Kujtojmë se dy vëllezërit mitrovicas vendosën që ta përkrahin financiarisht klubin e basketbollit Trepça, duke u bërë një nga sponsorët kryesorë të klubit.

Ndërsa pas ardhjes së tyre në klub, ndikimi ka filluar të vërehet pasi Trepça ka pranuar basketbollistë cilësorë dhe mjaft të shtrenjtë në basketbollin kosovar.

Ndryshe nga paslufta, Mentori me vëllain e tij dhe me mbështetjen e familjes kishin filluar biznesin e tyre me një lokal të vogël në qytetin e Mitrovicës, duke shitur dyer dhe dritare prej druri. Por angazhimi i madh, dija, serioziteti dhe ndershmëria kanë bërë që vëllezërit Pllana tani me kompaninë e tyre “Bp Home Holding” dhe IsntaBuilt të njihen në mbarë botën, përfshirë edhe SHBA-në.

Në trend Ekonomi

Më shumë
TECHTONIC në Prishtinë: Hapet zinxhiri i dyqaneve të pajisjeve të teknologjisë

TECHTONIC në Prishtinë: Hapet zinxhiri i dyqaneve të pajisjeve të teknologjisë

Techtonic
Tri dekada plot sukses dhe arritje për Alba qeramika

Tri dekada plot sukses dhe arritje për Alba qeramika

Albaqeramika
Pse fluturimet drejt dhe nga Gjermania janë kaq të shtrenjta?

Pse fluturimet drejt dhe nga Gjermania janë kaq të shtrenjta?

Ekonomi
Merr udhëtimin që meriton me Prime Travel

Merr udhëtimin që meriton me Prime Travel

Prime Travel
Ja pse Kontura Profiles bën linjën më të sigurt të prodhimit – bashkëpunimi me një ndër prodhuesit më të njohur italian

Ja pse Kontura Profiles bën linjën më të sigurt të prodhimit – bashkëpunimi me një ndër prodhuesit më të njohur italian

Kontura Profiles
Përjetoni qetësinë malore dhe shijoni vilat luksoze “Two Friends” duke u bërë njëri nga pronarët e tyre

Përjetoni qetësinë malore dhe shijoni vilat luksoze “Two Friends” duke u bërë njëri nga pronarët e tyre

Two Friends
Kalo në kategori