LAJMI I FUNDIT:

Borxhin prej 265 milionë dollarëve, Kuba dëshiron ta paguajë me rum (Foto)

Borxhin prej 265 milionë dollarëve, Kuba dëshiron ta paguajë me rum (Foto)

Michael Zurovec, zëdhënës i Ministrisë së Financave në Çeki, ka thënë se zyrtarët e Havanës zyrtare i kanë ofruar rum në vlerë të 265 milionë euro.

Reklama

Këtë shumë të parave, Kuba ia ka borxh Republikës Çeke, që nga koha e luftës së ftohtë, kur të dyja shtetet ishin pjesë e një blloku komunist, transmeton Telegrafi.

Meqenëse nuk ka mundësi ekonomike për të paguar në mënyrë monetare, është ofruar pija e famshme dhe e popullarizuar në mbarë botën, që prodhohet nga ky vend.

Rum në këmbim të 265 milionë eurove

Po që se aprovohet ky propozim ‘alkoolik’, çekët përmbushin nevojat e rumit për pothuajse tërë shekullin.

Zyra e Statistikave ka bërë të ditur, se vetëm gjatë vitit të kaluar, ky vend evropian ka importuar nga Kuba, rum në vlerë të afro dy milionë eurove. Megjithatë, më shumë preferojnë të marrin paratë që i përkasin, se sa pijen e parapëlqyer.

Ndryshe, Korea e Veriut iu kishte ofruar para një kohe, që të paguante një borxh prej dhjetë milionë eurove, me anë të produkteve të krijuara nga xhenxhefili. /Telegrafi/


Në trend Fun

Më shumë
Ju keni sy të 'mprehtë' nëse mund të dalloni numrin 725 midis 'fushës' me numrat 775 në vetëm 7 sekonda

Ju keni sy të 'mprehtë' nëse mund të dalloni numrin 725 midis 'fushës' me numrat 775 në vetëm 7 sekonda

Interesante
U fut në market dhe tentoi të vjedhë, shitësja ia mbyllë derën me telekomandë – hajni në Australi detyrohet të kthejë shishen me alkool

U fut në market dhe tentoi të vjedhë, shitësja ia mbyllë derën me telekomandë – hajni në Australi detyrohet të kthejë shishen me alkool

Fun
Për të kursyer para gjeti një metodë interesante, burri nga Australia qëroi bananen para se të peshonte – shpresonte të ishte më e lehtë

Për të kursyer para gjeti një metodë interesante, burri nga Australia qëroi bananen para se të peshonte – shpresonte të ishte më e lehtë

Fun
Seksi shpallet sport në Suedi, javën e ardhshme organizohet

Seksi shpallet sport në Suedi, javën e ardhshme organizohet "Kampionati Evropian i Seksit"

Interesante
Policia në Angli nxori pasagjerin nga aeroplani pasi ishte kapur duke bërë një veprim të palejueshëm në tualet

Policia në Angli nxori pasagjerin nga aeroplani pasi ishte kapur duke bërë një veprim të palejueshëm në tualet

Interesante
Fitoi lotarinë me çmim prej 20 dollarëve, ajo e çon drejt xhekpotit prej 2 milionë dollarësh

Fitoi lotarinë me çmim prej 20 dollarëve, ajo e çon drejt xhekpotit prej 2 milionë dollarësh

Interesante
Kalo në kategori