Banorët e Saratov, një qytet në Rusinë jugore, po konkurrojnë online se cilët mund të postojnë pamjet më të frikshme të makinave të bllokuara nga bora dhe shtëpive të bllokuara nga akulli, në prag të një stuhie moti që goditi komunitetin e tyre.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, këtë javë, Saratov u godit nga një sasi rekord e reshjeve të borës, të papara në tre dekada.

Shërbimet e qytetit ishin të papërgatitur për të dhe tani po thonë se do të duhet të paktën dy javë për të pastruar të gjithë bora dhe akulli nga çatitë dhe rrugët.

Ndërsa qyteti përpiqet të përballet me situatën me burimet e saj të kufizuara, banorët e Saratovit po gjejnë të paktën një ngushëllim në katastrofën, një mundësi unike për fotografi.

Kështu, dhjetëra imazhe që tregonin pasojat e motit u shpërndanë në internet. /Telegrafi/