LAJMI I FUNDIT:

‘Bomba’ antivirale për të forcuar imunitetin te fëmijët

‘Bomba’ antivirale për të forcuar imunitetin te fëmijët

Imuniteti i fortë është çelësi për ruajtjen e shëndetit të fëmijëve, veçanërisht në kolektive më të mëdha, kopshte dhe shkolla

Reklama

Edhe pse përbërësit natyralë dhe preparatet mjekësore nga natyra janë gjithmonë një opsion më i mirë në raport me shurupet, ilaçet dhe antibiotikët, duhet pasur kujdes të veçantë kur zgjidhni preparate për fëmijë.

Pavarësisht nga cilësitë e tyre mjekësore, disa bimë dhe përbërës që ato përmbajnë nuk rekomandohen për fëmijët, transmeton Telegrafi.

Për të përgatitur një pije antivirale, keni nevojë për dy limona, të paspërkatur, sepse përdoren së bashku me lëvozhgën, 200 mililitra mjaltë natyral, 1 rrënjë xhenxhefili të mesëm dhe një kavanoz qelqi me vëllim gjysmë litri.

Thjesht lajini limonët mirë, dhe qëroni xhenxhefilin, pastaj pritini në feta ose copa të vogla.

Bluajeni në një blender ose mikser me shkop, shtoni mjaltin dhe përzieni të gjitha mirë.

Vendoseni përzierjen në një kavanoz të pastër dhe mbulojeni me kapak. Ruajeni në frigorifer.

Mund të merrni 1 lugë gjelle në ditë dhe fëmijëve t’u jepni 1 lugë çaji. Mund ta vendosni edhe në çaj dhe pije të tjera të nxehta.

Limoni përveç vitaminës C, është i pasur me thartirë organike, forcon sistemin imunitar dhe rekomandohet kundër ftohjes. Xhenxhefili është një rrënjë absolutisht magjike dhe shumë e dobishme. Ai stimulon sekretimin e mukusit dhe në këtë mënyrë lehtëson kollën dhe lehtëson dhimbjen e fytit.

Xhenxhefili është një antihistaminik dhe për këtë arsye përdoret për të lehtësuar alergjitë. Përbërësit kimikë të xhenxhefilit janë të dobishëm në parandalimin e procesit të biosintezës së prostaglandinës, e cila është përgjegjëse për zhvillimin e inflamacionit.

/Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
A zgjoheni në mes të natës dhe më pas nuk arrini të flini përsëri? Ja si të shpëtoni nga ky problem

A zgjoheni në mes të natës dhe më pas nuk arrini të flini përsëri? Ja si të shpëtoni nga ky problem

Shëndetësi
Lindin si vajza, pastaj bëhen djem kur mbushin 12 vjeç!

Lindin si vajza, pastaj bëhen djem kur mbushin 12 vjeç!

Shëndetësi Lajme
Klamidia shpesh nuk ka simptoma, por shkakton infertilitet: Ja si mund ta merrni atë, si zbulohet dhe trajtohet

Klamidia shpesh nuk ka simptoma, por shkakton infertilitet: Ja si mund ta merrni atë, si zbulohet dhe trajtohet

Shëndetësi
Çfarë e bën një person

Çfarë e bën një person "të vrasë veten": Cilat janë shenjat që tregojnë një tragjedi të mundshme

Psikologji
Zbulohet një arsye serioze pse nuk duhet të flini zhveshur

Zbulohet një arsye serioze pse nuk duhet të flini zhveshur

Shëndetësi
Si të mos shtojmë në peshë kur e lëmë duhanin

Si të mos shtojmë në peshë kur e lëmë duhanin

Shëndetësi
Kalo në kategori