LAJMI I FUNDIT:

Bojkotohet puna nga punëtorët e Trepçës, kërkojnë pagën e muajit prill

Bojkotohet puna nga punëtorët e Trepçës, kërkojnë pagën e muajit prill

Të gjithë minatorët e ndërrimit të parë nuk kanë filluar punën në minierën e Trepçës, duke këmbëngulur që t’iu del paga e muajit të kaluar.

Këtë e ka bërë të ditur për Telegrafin, kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Trepçës, Gani Osmani.

“Nga data 7 maj, punëtorët është dashur t’i marri pagat për muajin prill. Nuk është bërë, andaj punëtorët nuk kanë dashur të punojnë. Përveç obligimeve familjare, kemi edhe obligime ndaj bankave, sepse pothuajse të gjithë punëtorët janë në kredi. Të gjithë punëtorët e ndërrimit të parë janë të vendosur që mos të kthehen në punë pa i marr pagat”, tha Osmani.

Reklama

Ndryshe, disa herë punëtorët e kombinatit Trepça kanë pasur vonesa në marrjen e pagave.

Kombinati Trepça është shoqëri aksionare ku 80 për qind e aksioneve janë të Qeverisë së Kosovës, kurse 20 për qind janë aksione të punëtorëve të kësaj ndërmarrje. /Telegrafi/

Reklama

Në trend Ekonomi

Më shumë
Kosova ka thëngjill me bollëk, por importon nga jashtë

Kosova ka thëngjill me bollëk, por importon nga jashtë

Ekonomi
Gjermania miraton Projektligjin që lejon ardhjen e 50 mijë punëtorëve në vit nga Ballkani, këto janë lehtësimet për t'u pajisur me vizë

Gjermania miraton Projektligjin që lejon ardhjen e 50 mijë punëtorëve në vit nga Ballkani, këto janë lehtësimet për t'u pajisur me vizë

Botë
Punime për siguri në rrjet, KEDS tregon vendet ku do të ketë ndërprerje të rrymës të premten

Punime për siguri në rrjet, KEDS tregon vendet ku do të ketë ndërprerje të rrymës të premten

Ekonomi
WSJ: Ekonomia ruse drejt kolapsit, lufta dobësoi të ardhurat dhe frenoi investimet

WSJ: Ekonomia ruse drejt kolapsit, lufta dobësoi të ardhurat dhe frenoi investimet

Botë
Kurti kishte premtuar ulje të çmimit të energjisë elektrike, por ajo sot shtrenjtohet edhe për 15.4 për qind

Kurti kishte premtuar ulje të çmimit të energjisë elektrike, por ajo sot shtrenjtohet edhe për 15.4 për qind

Ekonomi
Aliu: Pas përfundimit të autostradës së Gjilanit do të vazhdohet në drejtim të Luginës së Preshevës në Korridorin 10

Aliu: Pas përfundimit të autostradës së Gjilanit do të vazhdohet në drejtim të Luginës së Preshevës në Korridorin 10

Ekonomi
Kalo në kategori