LAJMI I FUNDIT:

Bitcoin dhe Dogecoin po bien përsëri

Bitcoin dhe Dogecoin po bien përsëri

Paqëndrueshmëria e kriptovalutave vazhdon të ndihet në të gjithë botën ndërsa Bitcoin, Dogecoin, Ethereum dhe të tjerët morën një rënie tjetër.

Reklama

Këtë herë, kjo ishte për shkak të Kinës që shtrëngoi rregullat e saj ndaj monedhave digjitale.

Të premten e kaluar, autoritetet në provincën jug-perëndimore të Sichuan urdhëruan të mbyllen projektet e minierave Bitcoin.

Dhe të hënën, Banka Popullore e Kinës (PBoC) thirri bankat e tjera dhe firmat e pagesave dhe i nxiti ata të merreshin më tej me minierat dhe tregtimin e bitcoin.

Rezultati ishte se Bitcoin ka shënuar rënie në vlerë në 31,333 dollarë të hënën – gati gjysma e vlerës prej 65,000 që mbajti në prill, transmeton Telegrafi.

Në gjashtë ditët e fundit, Bitcoin ka humbur më shumë se 20% të vlerës së saj.

Efekte ka pasur edhe te Dogecoin, Ethereum dhe kriptovalutat e tjera.

Goditja në Sichuan nuk është problem i vogël. Ai është prodhuesi i dytë më i madh i Bitcoin në vend. Vetë Kina nxjerr më shumë se gjysmën e kriptomonedhave botërore.

“Njerëzit ende reagojnë me forcë ndaj veprimeve nga Kina që krijojnë pasiguri, kështu që kjo ka të ngjarë të reflektojë negativisht në çmimin e bitcoin”, i tha Guardian, Ruud Feltkamp, ​​shefi ekzekutiv në bordin e kriptovalutave tregtare Cryptohopper.

A do të “rikuperohen” kriptovalutat?

Pavarësisht rënies aktuale të vlerës, Bitcoin është akoma në rritje në krahasim me vitin paraprak.

Edhe pse Kina po përpiqet ta “godasë” atë, vendet e tjera po përqafojnë monedhën e decentralizuar.

Shanset janë të mëdha që Bitcoin, Dogecoin dhe të tjerët të rikthehen – edhe pse ato gjithmonë mund të zhyten përsëri në çdo moment. /Telegrafi/