LAJMI I FUNDIT:

Biskota ylberi për fëmijët tuaj!

Biskota ylberi për fëmijët tuaj!

Përveç faktit që gatimi me fëmijët është argëtim, gjithashtu është edhe proces i mirë, pasi që fëmijët mësohen se si të jeni të pavarur

Përbërësit:


– 300 gramë miell

– ½ lugë gjelle sodë buke

– 150 gramë gjalpë

– 250 gramë sheqer

– Dy vezë

– 200 gramë karamele me ngjyrë

Përgatitja:

Së pari e përzieni miellin me sodën e bukës në një tas.

Pastaj, e kombinoni sheqerin me gjalpin e shkrirë në një tas tjetër. I shtoni vezët bashkë me sheqer dhe i përzieni mirë.

Gradualisht e hidhni miellin dhe e bëni gati brumin.

Pastaj, i shtoni karamelet dhe e përzieni mirë. Krijoni topa të vogël nga brumi, e pastaj formoni biskota nga topat.

Biskotat e fituara i futni në furrë me nxehtësi 170 gradë celsius për 10-15 minuta.

/Telegrafi/

Në trend Kuzhina

Më shumë
Beef Wellington: Receta e biftekut që e bëri Gordon Ramsay-n një yll

Beef Wellington: Receta e biftekut që e bëri Gordon Ramsay-n një yll

Kuzhina e huaj
Mish toni në mënyrën mediterane me domate dhe ullinj

Mish toni në mënyrën mediterane me domate dhe ullinj

Kalo në kategori