LAJMI I FUNDIT:

Besimi: Zgjidhje të përhershme për blerjen e ilaçeve për sëmundje të rralla

Besimi: Zgjidhje të përhershme për blerjen e ilaçeve për sëmundje të rralla

Pas protestave dhe kërkesave të pacientëve me fibrozë cistike që shteti të sigurojë medikamentin “Trikafta”, ministri i Financave Fatmir Besimi thotë se duhet gjetur një zgjidhje e përhershme për blerjen e ilaçeve për sëmundjet e rralla.

Reklama

“Duhet të fokusohemi në tejkalimin e çdo pengese të mundshme burokratike apo të tjera për të gjetur një zgjidhje të përhershme për blerjen e ilaçeve për personat me sëmundje të rralla”, tha Besimi për “Sitel”.

Roli i Ministrisë, theksoi ai, është që të deklarojë kornizën gjatë krijimit të Buxhetit, sa para janë në dispozicion, sa do të jenë të ardhurat dhe si do të shpërndahen.

“Problemi me prokurimin e ilaçeve për sëmundje të rralla është i shumë kohërave. Për rastin e fundit ka pasur një konkluzion të Qeverisë, ka pasur mbledhje për zgjidhjen e problemit, është gjetur një zgjidhje, është marrë vendim nga qeveria që do të kujdeset dhe dje është marrë vendim që të zbatohet si sa më shpejt”, sqaroi Ministri./Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Nga masat e ashpra për Kosovën te shpallja “non grata” për Kurtin dhe Sveçlën, Euronews Albania publikon pikat e sanksioneve të mundshme

Nga masat e ashpra për Kosovën te shpallja “non grata” për Kurtin dhe Sveçlën, Euronews Albania publikon pikat e sanksioneve të mundshme

Lajme
Haradinaj: Kemi votat e mjaftueshme për inicimin e mocionit për rrëzimin e Qeverisë

Haradinaj: Kemi votat e mjaftueshme për inicimin e mocionit për rrëzimin e Qeverisë

Lajme
Ministrat e Qeverisë Kurti të painformuar për sanksionet e mundshme ndaj Kosovës

Ministrat e Qeverisë Kurti të painformuar për sanksionet e mundshme ndaj Kosovës

Lajme
Ish-ambasadori Peci: Mirupafshim në Kosovën e izoluar dhe të bankrotuar, qysh e lypshim e gjetshim

Ish-ambasadori Peci: Mirupafshim në Kosovën e izoluar dhe të bankrotuar, qysh e lypshim e gjetshim

Lajme
Çeku: Kurti do ta ketë shumë shpejt përgjigjen për të gjithë lidhur me zhvillimet e fundit

Çeku: Kurti do ta ketë shumë shpejt përgjigjen për të gjithë lidhur me zhvillimet e fundit

Lajme
Takohen Atiq i LVV-së me Pecin e PDK-së: Komunat veriore do të bëhen të qytetarëve

Takohen Atiq i LVV-së me Pecin e PDK-së: Komunat veriore do të bëhen të qytetarëve

Lajme
Kalo në kategori