LAJMI I FUNDIT:

Berat Lahu lirohet nga paraburgimi për arsye shëndetësore

Berat Lahu lirohet nga paraburgimi për arsye shëndetësore

Asamblistit të Kuvendit Komunal të Prishtinës, Berat Lahu, i është ndërprerë masa e paraburgimit për arsye shëndetësore.

Reklama

Ai ishte arrestuar në aksionin “Brezovica” më 9 shtator.

Gjykata Themelore në Pejë aprovoi kërkesën e Prokurorisë Themelore në Pejë që Lahut t’i caktohet masa e ndalimit për t’iu afruar vendit ose personit të caktuar, në këtë rast të pandehurve dhe dëshmitarëve të rastit “Brezovica”.

Lajmin për Telegrafin e ka konfirmuar avokati i tij, Valdrin Behrami.

“Po, i është ndërprerë masa e paraburgimit për arsye shëndetësore. Tani jemi duke shkuar që ta marrim pasi lirohet në orën 13:00. Gjykata ia ka caktuar masën e ndalimit për t’iu afruar vendit ose personit të caktuar”, ka deklaruar Behrami.

Telegrafi ka provuar të kontaktojë edhe me Gjykatën në Pejë, por nuk kanë qenë të qasshëm.

Ndryshe, Berat Lahu dyshohet për veprën penale “Ushtrimi i ndikimit”.

Të njëjtin Lëvizja Vetëvendosje e pati suspenduar deri në zbardhjen përfundimtare të rastit.

“Deri në zbardhjen përfundimtare të këtyre pretendimeve dhe verdiktit në procesin gjyqësor që do të kryhet anëtarit Berat Lahu i suspendohet anëtarësia në subjektin tonë, vendim ky i marrë nga organet tona të brendshme përgjegjëse”, ka thënë për Telegrafin zëdhënësi i VV-së, Arlind Manxhuka.

Asamblisti Berat Lahu ishte kërkuar edhe me herët për rastin “Brezovica”, por nuk ishte hasur në shtëpi.

Më datën e 3 mars të këtij viti, Lahu i kishte shpëtuar arrestimit. Ai atë kohë kishte mohuar se iu ka bastisur shtëpia. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Deklaratat e ambasadorit Hill, eurodeputeti gjerman: Thjesht, çmenduri

Deklaratat e ambasadorit Hill, eurodeputeti gjerman: Thjesht, çmenduri

Lajme
Kurti bisedon me sekretarin britanik për Punë të Jashtme, ia përmend modelin kroat të Asociacionit

Kurti bisedon me sekretarin britanik për Punë të Jashtme, ia përmend modelin kroat të Asociacionit

Lajme
Dorëheqje, shkarkime të aksionarëve të ndërmarrjeve publike e emërime – gjithçka që ndodhi në mbledhjen e kuvendit komunal të Prishtinës

Dorëheqje, shkarkime të aksionarëve të ndërmarrjeve publike e emërime – gjithçka që ndodhi në mbledhjen e kuvendit komunal të Prishtinës

Prishtina
Serwer: Washingtoni dhe Brukseli mbështesin Serbinë për ta larguar nga Moska, por Vuçiq po e bën të kundërtën

Serwer: Washingtoni dhe Brukseli mbështesin Serbinë për ta larguar nga Moska, por Vuçiq po e bën të kundërtën

Lajme
Tregu i Gjelbër në Prishtinë përfshihet nga zjarri

Tregu i Gjelbër në Prishtinë përfshihet nga zjarri

Kronika e Zezë
Haradinaj tregon disa përparësi me Ligjin e ri të zgjedhjeve: Diaspora voton në ambasada, hiqet heshtja zgjedhore

Haradinaj tregon disa përparësi me Ligjin e ri të zgjedhjeve: Diaspora voton në ambasada, hiqet heshtja zgjedhore

Politikë
Kalo në kategori