LAJMI I FUNDIT:

Bardhi: Duhet të bashkojmë bazën e PD-së

Bardhi: Duhet të bashkojmë bazën e PD-së

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi në një deklaratë për mediat në përfundim të mbledhjes së kryesisë së partisë bëri thirrje për bashkim të të gjithë demokratëve duke nisur nga baza.

Reklama

Bardhi u shpreh se është i gatshëm të takohet me cilindo që mendon ndryshe nga ai, përfshirë edhe Sali Berishën me qëllim që të diskutohen rrugët për bashkimin e partisë.

“Ajo që ka rëndësi për PD është të ndalet gjuha përçarëse dhe që sjell ndasi, kjo gjuhë solli hartën rozë nga veriu në jug të Shqipërisë. Detyra jonë është të ofrojmë zgjidhje, po punojmë për të gjetur zgjidhje, pastaj secili bën zgjedhjen e vet. Ka pasur gjithmonë komunikim mes meje dhe kolegëve të mi, pavarësisht pozicionimit në konfliktin brenda partisë. Me kolegët që mendojnë ndryshe nga unë diskutojmë sa herë takohemi, edhe ata mendojnë se të përçarë nuk fuqizohet PD, por Rama. Nuk kam asnjë kompleks të ulem me këdo brenda PD për të gjetur zgjidhje. Jam për një zgjidhje që bashkon bazën e partisë dhe kur të jetë gati mund të zgjidhet kryetari i ri”, tha Bardhi.

Bardhi nuk pati një përgjigje kur u pyet nga gazetarët për mendimin e tij nëse ish-kryedemokrati Lulzim Basha do të kandidonte sërish për drejtim e partisë.

“Sa kohë nuk ka asnjë qëndrim lidhur me këtë çështje, as nga institucione, as nga individë, unë nuk mund të flas parathënie. Mua nuk ma ka rikonfirmuar,” u shpreh ai.

Ndërsa, i pyetur nëse Jorida Tabaku ka pranuar që të drejtojë partinë deri në mbajtjen e zgjedhjeve, Bardhi theksoi se përgjigjen për këtë duhet ta japë vetë zonja Tabaku. Megjithatë, ai solli në vëmendje, se sipas statutit të PD, Tabaku si nënkryetarja e vetme, është aktualisht funksionari më i lartë drejtues i partisë.

Gazment Bardhi përdori një retorikë bashkuese teksa apeloi që të ndalet “gjuha përçarëse që sjell ndasi mes të djathtëve.”

“Këto na çuan në hartën rozë, nga maja deri poshtë në zgjedhjet e 14 majit. Rrezik për PD, e Shqipërinë. Është detyra jonë të ofrojmë zgjidhje.”

Kreu i Grupit Parlamentar të PD-së bëri po ashtu të ditur se po punohet për një platformë që e forcon partinë. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Ish-drejtori i Policisë: Ardhja e 200 ushtarëve nga Britania e Madhe në Kosovë, flet për një situatë shumë serioze

Ish-drejtori i Policisë: Ardhja e 200 ushtarëve nga Britania e Madhe në Kosovë, flet për një situatë shumë serioze

Siguri
Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lajme
Vuçiq: Do t’i mbajmë përgjegjës të gjithë ata që kryen krime në Banjskë, përfshirë Radoiçiqin

Vuçiq: Do t’i mbajmë përgjegjës të gjithë ata që kryen krime në Banjskë, përfshirë Radoiçiqin

Lajme
SHBA-ja thotë se s’ka mundur ta vërtetojë se Serbia i ka tërhequr trupat nga kufiri me Kosovën

SHBA-ja thotë se s’ka mundur ta vërtetojë se Serbia i ka tërhequr trupat nga kufiri me Kosovën

Lajme
​Sulmi terrorist në veri, Parlamenti Evropian pritet të miratojë rezolutë për raportet Kosovë-Serbi

​Sulmi terrorist në veri, Parlamenti Evropian pritet të miratojë rezolutë për raportet Kosovë-Serbi

Lajme
Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

Lajme
Kalo në kategori