0Shares

A e keni ditur që mund të ndalni gjakrrjedhjen në plagët e shkaktuara nga mjetet e mprehta me ndihmën e balsami për buzë?

Funksioni primar i balsamit për buzë është që lëkurën e buzëve ta bëjë të butë dhe të kuruar, transmeton Telegrafi.

Mirëpo, këtë cikërrimë kozmetike, të cilën pothuajse secila femër e mban në çantë apo në syza të tavolinës në dhomën e gjumit, mund ta përdorni edhe në 8 super mënyra të tjera!

1. Hiqeni unazën që ju shtrëngon

Me balsam lyeni lëkurën në gisht, lehtë silleni unazën dhe tërhiqeni nga maja e gishtit. Balsami do të lyejë unazën

2. Për lëkurën e plasaritur në hundë

Pasi që të shkundni fasuletën, me balsam lyeni pjesën përreth vrimave të hundës për të mos u plasaritur.

3. Kundër ndërgishteve

Çdo herë pas larjes së duarve me balsam të buzëve lyeni ndërgishtet. Balsami do të zbusë lëkurën dhe do të pengojë plasaritjen e lëkurës dhe shfaqjen e qenëzave (vallum unguis).

lip-balm-supplies

4. Kundër plagëve të shkaktuara gjatë rruajtjes

Në plagë qitni pak balsam. Ai do të ndalë gjakrrjedhjen.

5. Përmirësoni vetullat

Qitni pak balsam në gisht dhe “lyeni” vetullat. Do të ndikojë si fiksues.

6. Lyeni syzat e tavolinës

Pak balsam qitni në rrëshqitëset e syzave. Balsami do të lyejë syzat dhe do t’i mundësojë rrëshqitje të lehtë.

7. Lyeni fytin e poçit

Balsami do t’ju ndihmojë me rastin e ndërrimit të poçit.

8. Për lëkurë të thatë në bërryla

Balsamin qiteni në gisht dhe me të fërkoni bërrylat. Lëkura në këtë vend sërish do të bëhet e butë. /Telegrafi/

ll

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)