LAJMI I FUNDIT:

Avokati i Popullit do të ngrit procedurë për Spitalin Psikiatrik në Demir Hisar

Avokati i Popullit do të ngrit procedurë për Spitalin Psikiatrik në Demir Hisar

Institucioni i Avokatit të Popullit do të punojë në rastin e 17-vjeçarit me autizëm për të cilin mediat raportuan se kishte trajtim çnjerëzore në Spitalin Psikiatrik në Demir Hisar, njoftoi këshilltarja shtetërore e Avokatit të Popullit, Vaska Bajramovska Mustafa.

“Dëgjuam për ngjarjen, raportuan disa media. Sipas kompetencave kemi hapur një rast me iniciativën tonë. Do të marrë të gjitha masat për të hetuar rastin, duke qenë se nuk kemi një ankesë të drejtpërdrejtë nga prindi se si mund të merrnim të dhënat bazë. Por edhe këto mjaftojnë për të nisur një procedurë”.


Nëna e 17-vjeçarit me autizëm që u keqtrajtua në Demir Hisar: Mezi rrinte në këmbë, ishte i mbidozuar nga ilaçet
Lexo po ashtu Nëna e 17-vjeçarit me autizëm që u keqtrajtua në Demir Hisar: Mezi rrinte në këmbë, ishte i mbidozuar nga ilaçet

“Duhet të kërkojmë nga organet kompetente që të mbikëqyrin punën e institucionit dhe natyrisht të kërkojmë informacione të duhura për konstatimet e prindërve përmes mediave për mënyrën se si është trajtuar fëmija derisa është vendosur në institucion”, tha Vaska Bajramovska Mustafa.

Në trend Lajme

Më shumë
Maqedonci flet për pjesëtarin e FSK-së, i dyshuar për përfshirje në vrasjen e Liridona Ademajt: Ai është pezulluar nga detyra

Maqedonci flet për pjesëtarin e FSK-së, i dyshuar për përfshirje në vrasjen e Liridona Ademajt: Ai është pezulluar nga detyra

Lajme
Milan Radoiçiqi dhe disa të tjerë në listën e të kërkuarve, njoftimi i INTERPOL-it dhe “gjykimi në mungesë”

Milan Radoiçiqi dhe disa të tjerë në listën e të kërkuarve, njoftimi i INTERPOL-it dhe “gjykimi në mungesë”

Lajme
Jo vetëm Radoiçiqi me 11 shokë, por edhe 20 serbë në listën e kuqe të fletarrestimeve të INTERPOL-it

Jo vetëm Radoiçiqi me 11 shokë, por edhe 20 serbë në listën e kuqe të fletarrestimeve të INTERPOL-it

Drejtësi
Kjo është gjendja e rrugëve që shpiejnë në vendkalimet kufitare

Kjo është gjendja e rrugëve që shpiejnë në vendkalimet kufitare

Lajme
Arbnora Idrizi sërish në librin e Guiness, këtë herë me mozaikun e flamurit

Arbnora Idrizi sërish në librin e Guiness, këtë herë me mozaikun e flamurit

Lajme
Apeli vërteton vendimin e Themelores për anulimin e vendimit të Qeverisë për uljen e pagave të prokurorëve dhe gjyqtarëve

Apeli vërteton vendimin e Themelores për anulimin e vendimit të Qeverisë për uljen e pagave të prokurorëve dhe gjyqtarëve

Drejtësi
Kalo në kategori