LAJMI I FUNDIT:

​Avokati i Popullit dorëzoi raportin në Kuvend: 676 ankesa pranohen për hetim të shkeljes së të drejtave të njeriut

​Avokati i Popullit dorëzoi raportin në Kuvend: 676 ankesa pranohen për hetim të shkeljes së të drejtave të njeriut

Avokati i Popullit ka pranuar 1 mijë e 602 ankesa gjatë vitit të kaluar, prej të cilave 676 i ka cilësuar ta pranueshme për hetim. Kjo bëhet e ditur në raportin e dorëzuar në Kuvendin e Kosovës në të cilin thuhet se ky institucion ka nisur 42 raste sipas detyrës zyrtare dhe 16 prej tyre janë nga raportimet në media.

Reklama

Sipas njoftimit për media, ankesa për organet e drejtësisë, për shkelje të të drejtave për kujdes shëndetësor, të drejtat në punë e në pronë dhe dyshimet për diskriminim, janë vetëm disa prej ankesave me të cilat qytetarët i janë drejtuar këtij institucioni gjatë vitit 2022.

“Gjatë këtij viti raportues, IAP ka pranuar gjithsejtë 1,602 ankesa, prej të cilave 910 janë cilësuar si të papranueshme, ndërsa 676 ankesa janë vendosur si të pranueshme për hetim, dhe 16 raste tjera janë në shqyrtim. Prej ankesave të pranueshme për hetim, 23 për qind prej tyre janë ankuar për shkelje të të drejtës për të pasur një gjykim të drejtë e të paanshëm. 21 për qind kanë të bëjnë me të drejtën për mjete juridike, ndërsa 12 për qind e ankesave kishin të bënin me të drejtën e punës, e kështu me radhë”, thuhet në njoftim.

Raporti i dorëzuar në Kuvendin e Kosovës përmban rekomandime për autoritetet përgjegjëse për çështjet që janë trajtuar nga Avokati i Popullit, por edhe opinione dhe propozime për ndërmarrjen e masave për të kontribuar dhe vetëdijesuar në ngritjen e respektimit të të drejtave të njeriut.

“Gjatë vitit 2022, numri më i madh i ankesave të qytetarëve kishin të bënin me organet e drejtësisë, që është në nivel të ngjashëm si në vitet e mëparshme. Pastaj ankesat për shkeljen e së drejtës për kujdes shëndetësor, për të drejtat e punës, për mbrojtje sociale, për të drejtën e pronës, dyshimet se janë të diskriminuar”, thuhet më tej në njoftimin e Avokatit të Popullit. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Rashiq flet për prapaskenat e ngjarjeve në veri: Grupi i armatosur priti ndihmë, shpresuan në ndërhyrjen e KFOR-it

Rashiq flet për prapaskenat e ngjarjeve në veri: Grupi i armatosur priti ndihmë, shpresuan në ndërhyrjen e KFOR-it

Siguri
Kurti: Vuçiq më tha në Bruksel, Milan Radoiçiq do të bëhet Adem Jashari i serbëve të Kosovës

Kurti: Vuçiq më tha në Bruksel, Milan Radoiçiq do të bëhet Adem Jashari i serbëve të Kosovës

Lajme
Janjiq: Shumica e njerëzve në Beograd e pranojnë realitetin –  asgjë nuk mund të arrihet me forcë në Kosovë

Janjiq: Shumica e njerëzve në Beograd e pranojnë realitetin – asgjë nuk mund të arrihet me forcë në Kosovë

Lajme
Pas përfundimit të operacionit policor në Banjskë, sot vendoset për hapat e mëtejmë

Pas përfundimit të operacionit policor në Banjskë, sot vendoset për hapat e mëtejmë

Lajme
Rrëfimi i pelegrinëve në Manastirin e Banjskës: U plaçkitëm nga sulmuesit e armatosur - e çuditshme që KFOR-i i injoroi

Rrëfimi i pelegrinëve në Manastirin e Banjskës: U plaçkitëm nga sulmuesit e armatosur - e çuditshme që KFOR-i i injoroi

Lajme

"Sulmi në veri është kryer nga grup profesionistësh”, deklaratat e ambasadorit Hovenier pas sulmit terrorist në veri dhe takimi me presidenten

Lajme
Kalo në kategori