880 ushtarë të tjerë rusë thuhet se u vranë të premten gjatë pushtimit të shtetit ukrainas.

Kështu thonë të dhënat e ushtrisë ukrainase të publikuara në rrjetet sociale.

Shtabi i saj i përgjithshëm tha se kjo nënkuptonte se më shumë se 164 mijë personel të shërbimit ushtarak rus ishin vrarë që nga shpërthimi i luftës.

Rusia shpall të përfunduar 'fazën e parë të luftës', tregon 'fitoret dhe humbjet në Ukrainë' Rusia shpall të përfunduar 'fazën e parë të luftës', tregon 'fitoret dhe humbjet në Ukrainë'

Në një përditësim të publikuar në Facebook, ai tha se pesë tanke të tjera, shtatë automjete të blinduara luftarake dhe tetë sisteme artilerie u shkatërruan nga forcat ukrainase.

Kujtojmë se në mars të vitit të kaluar, Moska ka zbuluar se më shumë se 1000 ushtarë rusë kanë vdekur gjatë pushtimit në Ukrainë.

Reklama

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të shtetit ukrainas më 24 shkurt të vitit të kaluar duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme të shumta materiale. /Telegrafi/

Reklama