LAJMI I FUNDIT:

Arrihet marrëveshja për prodhimin e vaksinës Anti-COVID-19, synohet prodhimi i 100 milionë dozave deri në fund të vitit

Arrihet marrëveshja për prodhimin e vaksinës Anti-COVID-19, synohet prodhimi i 100 milionë dozave deri në fund të vitit

Partneriteti në mes AstraZeneca dhe Universitetit të Oksfordit synon të krijojë kapacitete për të prodhuar 100 milionë doza deri në fund të vitit.

AstraZeneca dhe Universiteti i Oksfordit po bashkohen për të zhvilluar dhe prodhuar një vaksinë kundër coronavirusit me qëllim të ngritjes së kapacitetit për të prodhuar 100 milionë doza deri në fund të vitit, nëse tregohet se është efektive, shkruan Financial Times.


Sipas marrëveshjes, kompania do të jetë përgjegjëse për zhvillimin dhe prodhimin dhe shpërndarjen në mbarë botën të vaksinës, e njohur si ChAdOx1 nCov-19, transmeton Telegrafi.

“Ne duam të jemi të gatshëm për të nisur dhe furnizuar deri në 100 milionë doza deri në fund të vitit dhe pastaj të zgjerohemi më shumë”, i tha Fask Pascal Soriot, shefi ekzekutiv i AstraZeneca.

Tashmë eksperimenti anti-COVID i Oksfordit quhet ChAdOx1 nCoV-19. Filloi javën e kaluar dhe pritet që rezultatet e para tek njerëzit të jepen në mes të qershorit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Demografia evropiane - cili shtet ka natalitetin më të lartë dhe ku qëndron Kosova?

Demografia evropiane - cili shtet ka natalitetin më të lartë dhe ku qëndron Kosova?

Evropa
“Vuçiq paguan paraprakisht në rast të fitores së Trumpit”, mediat botërore shkruajnë se si dhëndrit të ish-presidentit amerikan iu shit ndërtesa e Shtabit të Ushtrisë Serbe

“Vuçiq paguan paraprakisht në rast të fitores së Trumpit”, mediat botërore shkruajnë se si dhëndrit të ish-presidentit amerikan iu shit ndërtesa e Shtabit të Ushtrisë Serbe

Serbia
Vetëm dy vende do të mbijetonin pas apokalipsit bërthamor - çka do t'i shpëtonte këto shtete

Vetëm dy vende do të mbijetonin pas apokalipsit bërthamor - çka do t'i shpëtonte këto shtete

Botë
Izraeli kryen sulm ajror në Bregun Perëndimor, të paktën një i vdekur

Izraeli kryen sulm ajror në Bregun Perëndimor, të paktën një i vdekur

Azia
Amerikani bleu një magazinë të vjetër për 380 euro - ajo çfarë gjeti në të është një pasuri e vërtetë

Amerikani bleu një magazinë të vjetër për 380 euro - ajo çfarë gjeti në të është një pasuri e vërtetë

Amerika
Hungaria vendos veto ndaj rezolutës së KiE - nuk mbështetet formula e paqes e Ukrainës

Hungaria vendos veto ndaj rezolutës së KiE - nuk mbështetet formula e paqes e Ukrainës

Evropa
Kalo në kategori