LAJMI I FUNDIT:

Arrestimi i ish-kryetarit të Bashkisë së Durrësit, reagon Rama

Arrestimi i ish-kryetarit të Bashkisë së Durrësit, reagon Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ishte në Berat në turin e falënderimeve kur ish-kryetari i bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako u vetëdorëzua në policinë e Tiranës pas një urdhër-arresti të lëshuar nga SPAK.

Reklama

Ndërsa foli për luftën e drejtësisë, Rama u shpreh se nuk ndihet mirë kur sheh njerëz që kanë qenë krah tij, të jenë tashmë para prokurorëve, por është krenar që diçka e tillë po ndodh për herë të parë në historinë e popullit shqiptar.

“Duhet bërë durim në luftën kundër korrupsionit. Po goditen njerëz të lidhur me pushtetin. Natyrisht që kjo nuk është e lehtë. Natyrisht që këtu ka gjëra që të bëjnë të ndihesh jo mirë sepse nuk ke si të ndihesh mirë kur dikush që ka qenë në krah teje, tani është në krah të avokatit dhe përballë prokurorit. Me sigurisht që diçka ka ndodhur. Të gjitha këto janë pjesë e një procesi, janë pjesë e një drejtësie të re. Për herë të parë po ndodh kjo, për herë të parë në historinë e popullit tonë. Për këtë duhet të jemi krenar ne për Partinë Socialiste”, deklaroi Rama, Euronews.al.

Arrestohet ish-kryetari i Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako dhe nëntë ish-zyrtarë
Lexo po ashtu Arrestohet ish-kryetari i Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako dhe nëntë ish-zyrtarë

Kryeministri foli gjithashtu dhe për rëndësinë e bashkive në marrëdhëniet në komunitet.

“Gjëja kryesore që duhet të përpiqemi bashkarisht ta bëjmë është që bashkitë tona të jenë shumë më tepër shtëpi të përbashkëta për komunitetin dhe të jenë shumë më tepër një derë, hallin që mbase nuk e zgjidhin mund patjetër ta qajnë dhe ta qajnë me respekt e dinjitet, ashtu siç është shumë e rëndësishme që ne të shkojmë përtej Partisë Socialiste, këtë na tregoi vota e 14 majit që kemi mundësi të shkojmë përtej Partisë Socialiste për të krijuar komunitet, për të krijuar një komunitet politik”, shtoi ai.

Në trend Lajme

Më shumë
Ish-drejtori i Policisë: Ardhja e 200 ushtarëve nga Britania e Madhe në Kosovë, flet për një situatë shumë serioze

Ish-drejtori i Policisë: Ardhja e 200 ushtarëve nga Britania e Madhe në Kosovë, flet për një situatë shumë serioze

Siguri
Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lajme
Vuçiq: Do t’i mbajmë përgjegjës të gjithë ata që kryen krime në Banjskë, përfshirë Radoiçiqin

Vuçiq: Do t’i mbajmë përgjegjës të gjithë ata që kryen krime në Banjskë, përfshirë Radoiçiqin

Lajme
SHBA-ja thotë se s’ka mundur ta vërtetojë se Serbia i ka tërhequr trupat nga kufiri me Kosovën

SHBA-ja thotë se s’ka mundur ta vërtetojë se Serbia i ka tërhequr trupat nga kufiri me Kosovën

Lajme
​Sulmi terrorist në veri, Parlamenti Evropian pritet të miratojë rezolutë për raportet Kosovë-Serbi

​Sulmi terrorist në veri, Parlamenti Evropian pritet të miratojë rezolutë për raportet Kosovë-Serbi

Lajme
Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

Lajme
Kalo në kategori