LAJMI I FUNDIT:

Arifaj: Gjatë gushtit nuk do të ketë takim mes Thaçit e Vuçiqit në Bruksel

Arifaj: Gjatë gushtit nuk do të ketë takim mes Thaçit e Vuçiqit në Bruksel

Dialogu në nivel presidentesh në mes Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian (BE), Federica Mogherini, pritet të vazhdojë pas muajit gusht.

Reklama

Kështu bëri të ditur, Ardian Arifaj, në një prononcim për Telegrafin këshilltari i presidentit Hashim Thaçi.

“Takimi i ardhshëm pritet të mbahet pas muajit gusht”, tha shkurt Arifaj, për Telegrafin.

Edhe Maja Kocijançiq, zëdhënëse e përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian, Fedreica Mogherini, ka deklaruar se dy presidentët u morën vesh që takimi i radhës të mbahet në fillim të shtatorit.

Dy presidentët, ai i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, brenda një periudhe të shkurtër kohore janë takuar dy herë në Bruksel, më 24 qershor dhe 18 korrik.

Ndërkaq, në takimin e fundit të dy presidentët deklaruan se marrëveshja finale e këtij dialogu do të jetë shumë e dhimbshme.

Në anën tjetër opozita vazhdon ta refuzojë presidenti Thaçi si kryenegociator në dialogun me Serbinë.

Ndryshe, të hënën në Kuvendin e Kosovës, pritet të mbahet një seancë e re për të biseduar rreth dialogut Kosovë-Serbi, propozim ky i Partisë Social Demokrate (PSD). /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Deputeti gjerman i reagon Vuçiqit: Nuk duhet të shohim atë nëse viktimat janë shqiptarë apo serbë, por pse duhet të vriten

Deputeti gjerman i reagon Vuçiqit: Nuk duhet të shohim atë nëse viktimat janë shqiptarë apo serbë, por pse duhet të vriten

Lajme
Policia tregon çka gjeti brenda manastirit të Banjskës dhe përreth tij

Policia tregon çka gjeti brenda manastirit të Banjskës dhe përreth tij

Siguri
Gjithçka nga beteja e së dielës në veri, ku mbeti i vrarë një polic i Kosovës  dhe tre sulmues serbë

Gjithçka nga beteja e së dielës në veri, ku mbeti i vrarë një polic i Kosovës dhe tre sulmues serbë

Lajme
Gjesti human i policëve të Kosovës, i ofrojnë ndihmë mjekësore serbit të plagosur në veri

Gjesti human i policëve të Kosovës, i ofrojnë ndihmë mjekësore serbit të plagosur në veri

Lajme
Policia: Aksioni në Banjskë vazhdon, arrestohet një tjetër sulmues me uniformë ushtarake

Policia: Aksioni në Banjskë vazhdon, arrestohet një tjetër sulmues me uniformë ushtarake

Lajme
Drejtoresha e Spitalit të Mitrovicës tregon për gjendjen e policit të plagosur

Drejtoresha e Spitalit të Mitrovicës tregon për gjendjen e policit të plagosur

Lajme
Kalo në kategori