LAJMI I FUNDIT:

Apple planifikon MacBook Air të ri me portin MagSafe, çipin e ri

Apple planifikon MacBook Air të ri me portin MagSafe, çipin e ri

Brezi i ardhshëm MacBook Air pritet të mbërrijë ose në gjysmën e dytë të këtij viti ose në 2022. Ai do të ruajë madhësinë e ekranit të modelit aktual 13-inç, sipas raportit të Bloomberg që detajoi laptopin sot, por do të shfaqë ndryshime të mëdha në zona të tjera.

Inxhinierët e Apple thuhet se planifikojnë të zvogëlojnë madhësinë e MacBook Air duke shkurtuar kornizat rreth ekranit. Kompania po synon gjithashtu ta bëjë atë më të lehtë në proces, megjithëse raporti nuk specifikonte se si do të bëhet kjo.

Ndryshime të tjera që klientët do të vërejnë në pjesën e jashtme të MacBook Air do të jetë kthimi i portit të mbushjes MagSafe të Apple, i cili parandalon rënien e laptopit kur tërhiqet lidhësi i energjisë.

MagSafe mbështetet në një mekanizëm magnetik fiksues që lehtësisht lëshon lidhësin e rrymës kur është e nevojshme.

Sipas raportit, MacBook Air do të ketë gjithashtu dy porte USB 4 për bashkimin e pajisjeve të tjera.

Laptopi i ridizajnuar pritet të shfaqë një version të përmirësuar të sistemit-në-çip të zhvilluar nga Apple M1 brenda MacBook Air aktual.

M1 është në vetvete një version i shkallëzuar i procesorit që fuqizon edhe iPhone.

Versioni i përmirësuar me sa duket do të ofronte performancë edhe më të mirë sesa përsëritja aktuale e çipit, për të cilin Apple thotë se mund të ekzekutojë disa aplikacione deri në dy herë më shpejt se një Intel Crop i krahasueshëm.

Raportet për MacBook-et më të shpejtë dhe më të efektshëm padyshim që po shikohen nga afër nga rivalët në segmentin e laptopëve të nivelit të lartë.

Ndër konkurrentët e Apple janë Microsoft Corp., i cili ka një prani në treg përmes linjës së tij të laptopit Surface Pro dhe Samsung Electronics me familjen e saj të produkteve Galaxy Book.