Anglia mposht Zvicrën me anë të penalltive për ta fituar vendin e tretë në Ligën e Kombeve

Zvicra vs Aglia (Foto: Jan Kruger/Getty Images/Guliver)

Anglia e ka fituar vendin e tretë në Ligën e Kombeve, pasi e ka mposhtur Zvicrën me anë të penalltive pas 120 minutave lojë.

Zvicra dhe Anglia nuk arritën që ta përcaktojnë fituesin e sfidës për vendin e tretë në Ligën e Kombeve në kohën e rregullt e as në minutat shtesë, duke bërë që ndeshja të shkonte në gjuajtjen e penalltive.

Tre Luanët ishin për një nuancë skuadër më e mirë se Helvetikët për pjesën më të madhe të ndeshjes, pasi kishin posedimin e topit dhe shanset për gol, mirëpo nuk arritën të fusnin topin në rrjetë.

Zvicra vs Anglia (Foto: Jan Kruger/Getty Images/Guliver)

Nga ana tjetër, Helvetikët ishin të pafat në pjesën e dytë, pasi Xherdan Shaqiri pësoi lëndim në minutën e 65-të, duke u zëvendësuar nga Steven Zuber.

Anglia arriti në minutat e fundit të kohës së rregullt që të shënojë gol, mirëpo gjyqtari i ndeshjes, Ovidiu Hategan, e anuloi atë pas rishikimit në VAR, që rezultoi me një ndërhyrje në sulm nga Callum Wilson.

Ndeshja shkoi në vazhdime me dy herë nga 15 minuta, por që as aty nuk kishte gol, duke bërë që sfida të vendoset me gjuajtje të penalltive.

Lexo po ashtu Shaqiri detyrohet ta lëshoj fushën pas lëndimit ndaj Anglisë, tifozët thërrasin emrin e tij

Anglia ishte më efikase nga pika e bardhë, duke e mposhtur Zvicrën 6-5 me anë të penalltive, e që kështu arriti edhe ta zinte vendin e tretë në garën më të re të UEFA-s.

Granit Xhaka ishte njëri ndër lojtarët që e ekzekutoi penalltinë për Helvetikët, duke u treguar i saktë në përballje me Jordan Pickfordin e Anglisë, mirëpo Josip Dermic ishte i pasaktë në penalltinë e fundit.

Vlen të ceket se finalja e Ligës së Kombeve do të zhvillohet sot (9 maj) nga ora 20:45 në mes të Portugalisë dhe Holandës në stadiumin ‘Estadio do Dragao’. /Telegrafi/

John Terry zbulon historinë e patreguar se si ai udhëhoqi kryengritjen te Chelsea ndaj një trajneri

Klopp e donte lojtarin që sot luan për Liverpoolin, por bordi kërkonte një tjetër - si nisi mosmarrëveshja mes tyre

Rebelohet një lojtar në zhveshtoren e Real Madridit, Ancelotti nuk mund ta menaxhojë më

Arsenali mendon ofertat për Guimaraes dhe Luiz – kjo pasi alternativa kryesore e tyre pëlqen Barcelonën dhe Bayern Munichun

Driblim që ta kujton

Driblim që ta kujton "Fenomenin" - Mbappe turpëroi lojtarin kundërshtar

“Nuk ishte gabim i Araujos, ishte meritë e imja” – Barcola kthehet të flas për momentin vendimtar në ndeshjen Barcelona-PSG