LAJMI I FUNDIT:

Angellova thotë se është bërë Rektor në UKM

Angellova thotë se është bërë Rektor në UKM

Profesoresha Biljana Angellova nga Instituti Ekonomik është zgjedhur rektore e re e universitetit “Shën Kirili dhe Metodi”, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Reklama

Këtë e ka konfirmuar vetë Angellova për “Fakulteti.mk”.

Angellova për “Fakulteti.mk” thotë se arsimi i lartë i Maqedonisë përballet me një sërë dobësish sistematike, disa prej tyre rrjedhin nga Ligji për arsimin e lartë, financimi i universiteteve shtetërore, autonomia e dëmtuar, buxheti i ulët për shkencën, standardet e pamjaftueshme të subvencionuar të studentëve, pagat e ulëta të profesorëve universitar dhe ndoshta një nga problemet më urgjente është rregullimi sistematik i cilësisë së arsimit të lartë.

Të gjitha këto, thotë ajo, pasqyrojnë probleme në funksionimin e universiteteve dhe institucioneve të arsimit të lartë.

Angellova është rektorja e dytë femër e Universitetin “Shën Kirili dhe Metodi”. Rektor e vetme femër në këtë universitet deri më tani ishte profesoresha Radmilla Kiprianova, në dy mandate, në periudhën nga viti 1994 deri në vitin 1998./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
REL nxjerr gënjeshtrat e Vuçiqit gjatë fjalimit të tij në OKB

REL nxjerr gënjeshtrat e Vuçiqit gjatë fjalimit të tij në OKB

Lajme
Shpërthimi në veri, reagon ambasadori Hovenier: Jam i tronditur, autoritetet të kryejnë hetim të plotë

Shpërthimi në veri, reagon ambasadori Hovenier: Jam i tronditur, autoritetet të kryejnë hetim të plotë

Lajme
Kritikat ndaj Kurtit për dialogun me Serbinë, Statovci: Duhet të kërkohet përgjegjësi dhe balancim nga pala serbe

Kritikat ndaj Kurtit për dialogun me Serbinë, Statovci: Duhet të kërkohet përgjegjësi dhe balancim nga pala serbe

Lajme
Stano për shpërthimin në veri: Jemi të shqetësuar që nuk ka de-përshkallëzim të tensioneve

Stano për shpërthimin në veri: Jemi të shqetësuar që nuk ka de-përshkallëzim të tensioneve

Lajme
McGonigal pritet të pranojë fajësinë për akuzat se mori para nga ish-punonjësi i zbulimit shqiptar

McGonigal pritet të pranojë fajësinë për akuzat se mori para nga ish-punonjësi i zbulimit shqiptar

Lajme
Presidenti zviceran: Kosova t'u garantojë serbëve shkallë adekuate të vetë-menaxhimit

Presidenti zviceran: Kosova t'u garantojë serbëve shkallë adekuate të vetë-menaxhimit

Lajme
Kalo në kategori