LAJMI I FUNDIT:

Analisti ushtarak: Rusia në pritje dhe në frikë nga ofensiva ukrainase e pranverës

Analisti ushtarak: Rusia në pritje dhe në frikë nga ofensiva ukrainase e pranverës

Duke pritur dhe ndoshta duke u frikësuar nga mbështetja perëndimore për “ofensivën e pranverës” të shumëpritur të Ukrainës, Rusia ka kaluar javët e fundit duke nisur valë pas vale sulmesh në frontin ukrainas, shkruan analisti ushtarak Sean Bell për Sky News.

Reklama

Përparimi ishte i kufizuar dhe pavarësisht shtatë muajve të luftimeve intensive, qytete si Bakhmuti nuk ranë, transmeton Telegrafi.

Tani duket se ka arritur një kulm – ritmi i sulmit ka rënë me më shumë se 80 për qind. Grupi i mercenarëve rus të Wagner-it është ende duke bërë përparim të ngadalshëm të dhimbshëm në veri të Bakhmutit, me ushtrinë ruse që po përpiqet të rikuperojë humbjet dhe ka mungesë municionesh dhe idesh.

Ukraina: Bjellorusia, peng bërthamor i Rusisë
Lexo po ashtu Ukraina: Bjellorusia, peng bërthamor i Rusisë

Momenti ka humbur dhe ushtria ruse ka nevojë për një pauzë operacionale, shkruan Bell. Raportet sugjerojnë gjithashtu se shumë forca ushtarake ruse po ridislokohen, duke i lënë mercenarët në fatin e tyre në Bakhmut.

Nëse kjo është e vërtetë, Rusia e kupton se tani duhet ta zhvendosë fokusin e saj nga sulmi në mbrojtje në përgatitje për një kundërsulm të pritshëm ukrainas.

Ukraina gjithashtu pësoi viktima të mëdha. Megjithatë, nëse Ukraina do të çlirojë territorin e saj, çdo ofensivë duhet të jetë e shpejtë dhe vendimtare, në mënyrë që të përfitojë nga lodhja e dukshme e ushtrisë ruse.

Inteligjenca britanike: Rusia filloi të marrë dërgesa të rregullta të dronëve iranianë "Shahed"
Lexo po ashtu Inteligjenca britanike: Rusia filloi të marrë dërgesa të rregullta të dronëve iranianë "Shahed"

Por shumë analistë ushtarakë besojnë se Ukraina do të luftojë për ta dëbuar Rusinë nga Donbasi dhe Krimea, kështu që çfarë do të kërkojë të arrijë ofensiva e Ukrainës? Të zhvendoset vija e frontit në lindje? Thyhet ura midis Krimesë dhe Donbasit?

Çdo ofensivë, edhe nëse është e suksesshme, përfundimisht do të konsumohet, dhe sigurisht para çlirimit të gjithë territorit të Ukrainës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shqetësime për përhapjen e konfliktit në një vend të NATO-s, Rumania rrit mbrojtjen pranë kufirit me Ukrainën

Shqetësime për përhapjen e konfliktit në një vend të NATO-s, Rumania rrit mbrojtjen pranë kufirit me Ukrainën

Evropa
Putin thërret 130 mijë qytetarë në Rusi për të kryer shërbimin ushtarak këtë vjeshtë

Putin thërret 130 mijë qytetarë në Rusi për të kryer shërbimin ushtarak këtë vjeshtë

Evropa
Gjendje e jashtëzakonshme në New York pas përmbytjeve

Gjendje e jashtëzakonshme në New York pas përmbytjeve

Amerika
Kush është avokati që po e mbron Milan Radoiçiqin - ai dikur kishte punuar në Gjykatën e Pejës

Kush është avokati që po e mbron Milan Radoiçiqin - ai dikur kishte punuar në Gjykatën e Pejës

Serbia
Si përgatiten ukrainasit të gjuajnë mortajat drejt pozicioneve ruse?

Si përgatiten ukrainasit të gjuajnë mortajat drejt pozicioneve ruse?

Evropa
Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Serbia
Kalo në kategori