LAJMI I FUNDIT:

Analistët në Wall Street thonë se Presidenti Trump mund të dobësojë dollarin amerikan

Analistët në Wall Street thonë se Presidenti Trump mund të dobësojë dollarin amerikan

Analistët në Wall Street kanë filluar të spekulojnë se presidenti amerikan Donald Trump mund të ndërhyjë për të dobësuar monedhën e vendit, pas një sërë komentesh që synojnë bankat e tjera qendrore.

Reklama

Sipas shefit botëror të strategjisë G-10 FX në bankën Merrill Lynch, Thanos Vamvakidis, bankat qendrore aktualisht janë të përfshira në një luftë të fshehtë të monedhës, e cila po shkakton ngrirje në tregjet valutore.

Trump më së fundi u ankua se Kina dhe Evropa kishin nisur lëvizjet e politikave të dizajnuara për të ulur monedhat e tyre në mënyrë që të jenë më konkurruese me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Të gjithë po përpiqen të lëvizin monedhat e tyre, por të gjithë po përpiqen në të njëjtën kohë, dhe në fund, askush nuk përfiton, dëmi kolateral i gjithë kësaj është problemi i koordinimit ndërkombëtar të politikave. Në një farë mënyre, ne jemi në një luftë të monedhës, edhe pse askush nuk e ka pranuar atë”, thotë Vamvakidis, përcjell Scan.

Wall Street: Pas euforive është e vështirë të 'zbutet' teknologjia Blockchain
Lexo po ashtu Wall Street: Pas euforive është e vështirë të 'zbutet' teknologjia Blockchain

Po ashtu, në Wall Street thonë se pas euforive është e vështirë të “zbutet” teknologjia Blockchain. Ku, disa drejtues thonë se pengesat ligjore shpesh kanë ngadalësuar zbatimin e projektit. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Ditëlindje e paharrueshme - një vit i VitaLand

Ditëlindje e paharrueshme - një vit i VitaLand

Vitaland
Ujë Rugove prodhon 1 milion shishe për të rritur ndërgjegjësimin kundër kancerit të gjirit

Ujë Rugove prodhon 1 milion shishe për të rritur ndërgjegjësimin kundër kancerit të gjirit

Korporata Rugove
Elita Plus mbështet muajin e ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit me paketën e analizave me zbritje dhe vizita kardiologjike falas

Elita Plus mbështet muajin e ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit me paketën e analizave me zbritje dhe vizita kardiologjike falas

Elita Plus
Vendi ku ndjehesh rehat me gjithçka afër - Tem Residence

Vendi ku ndjehesh rehat me gjithçka afër - Tem Residence

Lesna Ndertimi
Active Physiotherapy - klinikë e veçantë që bën mrekulli në fushën e fizioterapisë

Active Physiotherapy - klinikë e veçantë që bën mrekulli në fushën e fizioterapisë

Active Physiotherapy
INSTAT: Shqiptarët, pagat më të ulëta - punojnë me orë më të zgjatura se Evropa dhe rajoni

INSTAT: Shqiptarët, pagat më të ulëta - punojnë me orë më të zgjatura se Evropa dhe rajoni

Ekonomi
Kalo në kategori